15.1.2013

 

Každý z nás sa túži ráno prebúdzať oddýchnutý, plný energie a bez bolesti chrbta či kĺbov. Nanešťastie, nie je pravidlom, že všetci vstávajú zrelaxovaní a spokojní. Prebdené noci, boľavý chrbát a kĺby sú častá realita.

 

Spalna ako si usteliete 01


Bolesti chrbta nezanedbávajte, inak si vypestujete závažné ochorenie, ktoré dokáže znepríjemniť život človeka na dlhé roky. Riešenie však existuje – je ním spánok na kvalitnom matraci. Veď v posteli človek strávi takpovediac tretinu života. Veľká časť bolesti môže zmiznúť, ak si vyberiete matrac podľa svojej potreby.


Spalna ako si usteliete 02Vyberajte podľa polohy, v ktorej zaspávate
Málokto myslí pri výbere matraca na svoju obvyklú polohu pri spánku, pritom ide o zásadný faktor. Rozličné polohy totiž napínajú rôzne časti tela. Ak zvyčajne spíte na chrbte, potrebujete pevnejšiu posteľ. V tejto spánkovej polohe je telesná váha rozložená po celej posteli a chrbtica preto potrebuje pevnú podporu. Náš tip je matrac, ktorého jadro je vyrobené z Ecocell® peny. Pena je pevná, ľahká a priedušná. Zároveň organizmu dopraje odpočinok počas celej noci. Ak spávate na bruchu, vyberte si stredne tvrdý matrac, ktorý sa prispôsobí tvaru tela a rovnomerne prerozdelí váhu. Najvhodnejším matracom je taký, ktorý starostlivo kombinuje mäkkosť s pevnosťou na poskytnutie pohodlia a dokonalej podpory pre chrbticu. Ak najčastejšie zaspávate na boku, vyberte si najmäkší matrac, aby ste chránili ramená, boky a členky. Spánok na matraci, ktorý je príliš tvrdý, môže brániť plynulej cirkulácii telesných tekutín. Počas spánku by ste sa budili a hľadali pohodlnejšiu polohu. Mäkká vrstva rovnomerne rozdelí tlak po celej svojej ploche. Ak počas noci meníte polohu, odporúčame vybrať si od mäkkého až po stredne tvrdý matrac, ktorý je príjemný k vyčnievajúcim častiam tela, ako sú ramená, boky a kolená. Pozorne si zvážte preferencie a vyberte si úroveň mäkkosti, ktorá najlepšie vyhovuje tomu, čo potrebujete.

 

Pôvodne pre astronautov

Pružinový matrac zaistí svojmu majiteľovi najväčšiu vzdušnosť lôžka. Pre deti a nižšie vekové kategórie je vhodná kombinácia s polyuretánom, ťažší ľudia by mali voliť pružinové matrace kombinované napríklad s kokosovým vláknom, ktoré sú tvrdšie a dodávajú telu potrebnú stabilitu.
Klasické penové matrace s otvorenou bunkovou štruktúrou vynikajú najmä elasticitou a prevzdušnením. Vďaka perforácii dobre podopierajú chrbticu. Nevýhodou je, že matrac je vhodný len pre ľudí s nižšou hmotnosťou, nakoľko sa zvykne vyležať. Relatívne nové na trhu sú latexové matrace, ktoré vynikajú výbornými ortopedickými vlastnosťami. Dobre odvádzajú vlhkosť, sú trvanlivé a 100-percentne prírodné. Okrem flexibility disponujú aj antibakteriálnymi schopnosťami.
Novinka na trhu je matrac z pamäťovej peny. Materiál pôvodne vyvinuli pre potreby astronautov, dnes ho majú v posteli milióny ľudí. Matrace s jadrom zo špeciálnej peny sa úplne prispôsobujú tvaru ľudského tela a jeho teplote. Tým sa zmierni tlak na organizmus a zlepšuje sa cirkulácia krvi. Trvácnou elastickou štruktúrou netlačí na tlakové body. Okrem toho vzdušná štruktúra matraca umožňuje odparovanie vlhkosti a je nehostinným prostredím pre roztoče a baktérie.

 

Spalna ako si usteliete 04

 

Spalna ako si usteliete 05Poťahová látka
Klasický bavlnený poťah nedisponuje žiadnymi špeciálnymi vlastnosťami, jeho výhodou však je, že je vyrobený z čisto prírodných materiálov. Je teda vhodný najmä pre alergikov. Poťah z ovčej vlny reguluje teplotu, a preto je vhodný na celoročné používanie. Vlna dobre dýcha, rýchlo odparuje vlhkosť a telu dopraje pohodlie. Nevýhodou oproti bavlnenému poťahu však je, že množstvo ľudí trpí alergiami na ovčiu vlnu. Spánok by mohol byť v konečnom dôsledku nekomfortný. Poťah z mikrovlákna je príjemný na dotyk a textília má vysokú ťažnosť. Tieto materiály sú zväčša vyrobené v hydrofilnej úprave, ktorá zabraňuje prenikaniu vlhkosti do jadra matraca. Je vhodný najmä v lete a pre ľudí, ktorí majú sklony k nadmernému poteniu. Antialergický poťah je elegantným riešením pre všetkých, ktorí chcú chrániť svoje lôžko pred nečistotami a zároveň sa starajú o svoje zdravie. Poťah je vhodný pre ľudí alergických na roztoče a prach, prípadne ľudí trpiacich astmou. Poťah obsahujúci karbónové vlákna redukuje statickú elektrinu a je nehostinným prostredím pre roztoče v matraci. Poťah, v ktorom sú zase zapracované strieborné vlákna, je antialergický a zároveň zabezpečuje dodatočnú ochranu proti baktériám.
Novinkou je poťah s výťažkom z rastliny aloe vera, ktorý má antibakteriálne a protivírusové účinky a zároveň vaše telo upokojí. Tento typ poťahu odborníci odporúčajú najmä ľuďom trpiacim nespavosťou a malým deťom, nakoľko má blahodarné účinky pri zaspávaní.

 

Spalna ako si usteliete 03

 

Rady a tipy:

  • Nezabúdajte na vhodné rozmery k vašej výške. Je to veľmi dôležité kritérium. Dĺžka matraca by mala presahovať výšku postavy aspoň o 20 cm, minimálna šírka by mala byť 90 cm. V prípade, že kupujete dvojlôžko, každý matrac by mal byť široký minimálne 80 cm.
  • Matrac by ste mali mať uložený na rošte vhodnej veľkosti. Drevený rošt totiž slúži na ochranu pred plesňami. Hodí sa najmä do prostredia, kde je zvýšená vlhkosť.
  • Pri pokladaní nového matraca sa ubezpečte, že máte správne zmontovaný rošt. Nesprávna inštalácia totiž môže matrac poškodiť.
  • V spálni často vetrajte a raz týždenne prevetrajte aj matrac. Zabránite tak vzniku nepríjemných pachov.
  • Matrac čistite len tekutými čistiacimi prostriedkami, aby ste nepoškodili poťahovú látku.
  • Neodstraňujte štítok, pretože je identifikačným znakom na určenie záruky matraca.

 

text: Daniela Gáborová, Sláva Štefancová
foto: Dormeo, Welle, Karki, KPP SK, Team7

 

 

 

Pin It