14.8.2013

 

Na trhu existuje množstvo energeticky úsporných stavebných riešení, často sa však zabúda na klasický materiál, akým je železobetón.

 

mk4 01

 

Mladá rodina zo Záhoria sa rozhodla presťahovať na vidiek, kde našla pokojné prostredie v srdci prírody. A nielen to. Pri rozhodovaní o novom bývaní mali manželia na zreteli najmä požiadavku na vysokú úsporu energií. Znamenalo to nižšie náklady na prevádzku než v ich pôvodnom, staršom jednoizbovom dome v Bratislave. Pre obmedzené finančné možnosti neplánovali investovať ani do nákladných technológií, ako soľanka či tepelné čerpadlo. Napriek tomu dosiahli želaný efekt. Ich súčasné náklady netvoria ani polovicu.

 

mk4 05Šetrný dom svojpomocne
Investori od začiatku hľadali netypické riešenie stavby. Oslovil ich materiál, ktorý masívnou reklamou nemôže na slovenskom trhu konkurovať iným produktom, jeho vlastnosti sú však na výstavbu nízkoenergetických až pasívnych domov ideálne. Výhody takzvaného neoporu ocenia najmä tí, ktorí sa – tak ako v prípade našej rodiny – pustia do svojpomocnej výstavby. Neoporové debnenie, ktoré netreba dodatočne zatepľovať, sa jednoducho skladá, tvarovky do seba ľahko zapadnú vďaka prispôsobeným koncovkám. Výplň debnenia tvorí železobetón, ktorý má veľkú rezervu z hľadiska tuhosti aj únosnosti. Preto ho možno použiť na výstavbu budov až do šesť podlaží.

 

mk4 03 mk4 04

 

Keď stavba dýcha
Vykurovanie domu zabezpečuje elektrický kotol s výkonom 6kW a napojením na podlahové kúrenie. V prechodných obdobiach pomáha dosiahnuť tepelnú pohodu vykurovacia šamotová pec s hypokaustom vyvedeným na chodbu. Napriek tomu, že tvar domu nie je ideálny pre centrálny rozvod tepla, v dome nie je namontovaná rekuperačná jednotka. Neopor je totiž difúzne otvorený materiál, vďaka čomu stavba dýcha aj bez potreby núteného vetrania.

 

mk4 02

 

Hlavne, že slúži
Investorom veľmi pomohla aj orientácia pozemku. Veľkorozmerové okno, smerované na juh, prepúšťa do domu v zimných mesiacoch dostatok slnečných lúčov. Na západnej strane strechy sú nainštalované solárne panely na ohrev teplej úžitkovej vody, vďaka čomu dosiahla merná potreba primárnej energie tohto domu hodnotu iba 57 kWh/m2/rok. Stavba je dôkazom, že pri výstavbe domu v pasívnom štandarde môže zaujať akákoľvek alternatíva a netreba ho deklarovať iba použitím zložitých a nákladných technológií. Postačí, keď jednoducho slúži...

 

text a foto: mk4, s. r. o.