Pin It

 

18.10.2013

 

Slnečné žiarenie je síce zadarmo, ale na využitie jeho energie v domácnosti treba vynaložiť viac úsilia, minimálne pri projektovaní stavby. Pri kúpe zariadení na aktívne zužitkovanie solárnej energie rátajte aj s vyššími vstupnými nákladmi.

 

vyuzite slnko 01 variobau

 

Solárne systémy sa najčastejšie používajú na ohrev vody alebo na vykurovanie bazénov a skleníkov, možno ich však inštalovať aj na podporu vykurovania. Na výrobu elektrickej energie už treba použiť fotovoltické zariadenia. Solárne systémy sú vhodné iba pre budovy, ktoré využívajú nízkoteplotné vykurovacie systémy, čiže podlahové, stropné alebo stenové kúrenie. Zároveň musí ísť o nízkoenergetické stavby s kvalitným zateplením, a teda aj nízkymi tepelnými stratami. Premenu slnečného žiarenia na teplo pritom možno dosiahnuť pasívnym alebo aktívnym spôsobom.

 

vyuzite slnko 02Doplnenie inými zdrojmi
Efektívne využitie slnečnej energie vám najlepšie zabezpečí ucelený systém, ktorého hlavnými prvkami sú solárne kolektory, ohrievač vody s výmenníkom tepla, obehové čerpadlo, expanzná nádoba, potrubie a regulácia. Vo všeobecnosti slnečné kolektory pokryjú 50 až 70 percent ročnej potreby teplej vody v domácnosti, v lete takmer úplne a v prechodnom období a v zime zabezpečia jej predohrev. Technicky síce možno dosiahnuť aj stopercentné pokrytie energetických potrieb stavby solárnym systémom, zatiaľ však iba za cenu extrémne vysokých investičných nákladov. Často sa preto využíva, a v našich klimatických podmienkach je priam nevyhnutná, kombinácia s inými zdrojmi tepla, akými sú plynové kotly, kotly na drevo a biomasu, krbové vložky či tepelné čerpadlá. V prípade takýchto systémov je však dôležitá kompatibilita jednotlivých prvkov, aby zariadenia fungovali bez problémov.

 

Thermosolar TS300-rezOcenený kombinovaný systém

Ploché vákuové slnečné kolektory a kompaktné tepelné čerpadlo kombinuje vlaňajšia novinka slovensko-nemeckej firmy THERMO/SOLAR, ktorá na začiatku roka 2013 získala ocenenie Krištáľový Merkúr za inovatívny počin v roku 2012. Na rozdiel od doterajších riešení, kde si tieto zariadenia konkurujú, v systéme Duo-Plus sa dopĺňajú tak, aby dosiahli maximálny úžitok. Pre tepelné čerpadlo je totiž energeticky výhodné, ak je čo najvyššia teplota zdroja. To zabezpečujú práve slnečné kolektory. Systém pozostáva zo šiestich vákuových kolektorov TS 400, tepelného čerpadla s výkonom 3 kW, dvoch akumulátorov tepla a malého zemného kolektora špirálového typu v tvare koša. Hoci slovenskí zákazníci nemajú možnosť čerpať výhodné dotácie na kúpu takýchto zariadení, nemecký úrad BAFA, ktorý je obdobou Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry, ocenil toto inovatívne riešenie špeciálnou dotáciou vo výške 5 300 eur na každý inštalovaný kus.

Buderus Flachkollektor-Logasol-SKT1-PLBez viditeľných spojov
Dívizia Bosch spoločnosti Buderus uviedla na trh plochý kolektor s neviditeľnými spojmi Logasol SKT 1.0, ktorý predstavuje rozšírenú produktovú líniu v rámci portfólia solárneho ohrevu vody a podpory vykurovania v domácnosti. Absorpčná plocha kolektora je vyrobená z priehľadného skla s atraktívnym trojdimenzionálnym efektom. Pri použití zariadenia obsahujúceho tri kolektory s plochou 2,55 štvorcových metrov umožňuje táto novinka v porovnaní s predchádzajúcimi typmi produktového radu uspokojenie potrieb rodinného domu alebo dvojdomu s úžitkovou plochou až do 182 štvorcových metrov.

AeroFix SuedĽahká, a pritom stabilná
V rámci fotovoltiky oslovila na začiatku roka novinka od firmy IBC SOLAR AG, a to nový montážny systém IBC AeroFix, určený najmä na ploché strechy, ktoré nie sú dimenzované na veľkú záťaž. Jednoduchá montáž nevyžaduje prienik cez strechu, vďaka čomu zostáva jej povrch úplne neporušený. Aerodynamická konštrukcia z hliníka odolávajúceho korózii bola testovaná vo veterných tuneloch. Skúšky potvrdili, že napriek nízkej hmotnosti je vysoko stabilná aj pri extrémnom veternom zaťažení.

Zimné záhrady a zasklené lodžie
Pri pasívnom využívaní slnečnej energie do hry vstupujú konštrukcie stavby, najmä okná. Veľmi dobre sa dá využiť takzvaná južná akumulačná zóna domu. Práve do tejto časti je ideálne umiestniť zimnú záhradu, presklený balkón alebo lodžiu, ktoré zvyčajne nadväzujú na južnú obytnú zónu. Zimná záhrada funguje ako dodatočná izolačná vrstva. V dome, kde sa využíva, je totiž teplotný rozdiel medzi okolitým prostredím a vnútornými priestormi nižší. Zimná záhrada vytvára ideálnu ochrannú zónu medzi vonkajšou a vnútornou klímou a cez deň i v noci prispieva k účinnejšiemu šetreniu energiou ‒ aj bez priameho slnečného žiarenia.

 

Poroton Bild 1 PI 14 08

 

Výhody a nedostatky
V bežných panelákových bytoch sú zasklené balkóny a lodžie jedinou možnosťou, ako využiť slnko vo svoj prospech pasívnym spôsobom. Slnečné žiarenie vyhrieva zasklený priestor, čím sa znižujú tepelné straty budovy. Vzduch, ktorý sa v týchto priestoroch predhreje, sa dá použiť na dokurovanie ostatných miestností. Zimná záhrada alebo zasklená lodžia tak ponúka potenciál na reálne energetické úspory a energetický zisk. Pozor však treba dať počas horúcich letných dní, keď môže dôjsť k prehriatiu zaskleného priestoru. Tomuto problému však predídete vhodným tieniacim systémom. Pri celoročnom využívaní zimnej záhrady musíte myslieť aj na to, že priestor bude treba počas zimy vykurovať.

 

text: Anna Salvová s využitím podkladov spoločností Thermosolar, KKH, Schüco a publikácie Energetického centra Bratislava: Slnko k službám
foto: Bosch, IBC Solar AG, Poroton, THERMO/SOLAR, VARIOBAU, Wagner & Co

 

 

 

 

Pin It