Pin It

 

16.12.2013

 

Zmeny trendov neobchádzajú ani dekoratívne prvky. Médiá každoročne šíria určité štýly, ako by mal vyzerať váš vianočný stôl, veniec na dverách, adventný veniec, ikebana či vianočný stromček. Diktujú, čo je „in" a čo je „out". Ako to však urobiť tak, aby ste sa každý rok nemuseli úplne prispôsobovať tomuto diktátu?

 

adventne vence 01

 

V prvom rade vsaďte na vlastný pocit – stavte na to, čo sa páči vám. Ani tie najtrendovejšie dekorácie vám nezaručia vianočnú atmosféru, ak sa pri nich nebudete cítiť komfortne. Avšak aj trendy, a rovnako aj tie vianočné, podliehajú móde. A čo je módne dnes, na to o desať rokov môžete spomínať so širokým úsmevom. Existujú však prešľapy, ktorým by ste sa mali vyhnúť za každých okolností. Za najväčší sa považuje použitie umelej čečiny alebo simulácia snehu na umelom vianočnom stromčeku. Rada, ako sa vyhnúť podobným prešľapom, znie však celkom jednoducho. Zostaňte verní prírode a zaručene budete „in" v každej vianočnej sezóne.

 

adventne vence 03Akú čečinu zvoliť?
Stavte na živú čečinu, ktorá vám rozvonia celý byt či dom tou pravou sviatočnou atmosférou. Okrem toho, že vám byt alebo dom rozvonia lesom a živicou, a teda navodí tú pravú sviatočnú atmosféru, bez problémov vydrží aj vo vnútorných priestoroch, čo je takzvaná výsada umelých ekvivalentov. Pritom čečina nie je o nič nákladnejšia, ako tá umelá. Dostanete ju takmer v každom záhradníctve. Treba však zvoliť správne druhy ihličnanov. Najodolnejšie z hľadiska pobytu v interiéroch sú jedle, tie však nevoňajú tak ako borovica, symbol slovenských Vianoc. Čečina z normandskej jedle zasa vyzerá sviežo, opadáva skôr sporadicky a dobre znáša aj vykúrené priestory. Rozumné je vyhnúť sa všetkým druhom smreku, ktorý pri izbových teplotách skôr či neskôr opadá.

 

adventne vence 02

 

Dekorujte s pomocou kôry
Dôležitým artiklom pri tvorbe dekoratívnych prvkov je aj kôra listnatých stromov či ihličnanov, ktorú môžete tvarovať na tisíc spôsobov, podľa vlastnej ľubovôle. Najvhodnejší je platan, ktorý nájdete v každom väčšom lesoparku. Svojej borky sa zbavuje každoročne, poskytuje preto dostatok materiálu. Zaujímavé je aj využitie prírodných plodov, ako napríklad skelet lufy, ktorá v rôznych farebných kombináciách otvára dvere nespočetnému množstvu kombinácií a variácií vhodných do luxusnej aj do skromnejšej výzdoby.

 

adventne vence 04Menej je viac
Dekoračné prvky vôbec netreba hľadať v špecializovaných predajniach, nájdu sa totiž v každej domácnosti. Vďačnými prvkami, ktoré sa tešia mimoriadnej obľube, sú najmä škorica, klinčeky, orechy, sušené ovocie, ako napríklad tradičný pomaranč. Keďže sú ľahko dostupné, zvádzajú k nešetrnosti materiálu. Avšak, aj tu platí základné pravidlo: „Menej je niekedy viac." Stále dostupnejšie sú aj sušiny zo vzdialených krajín Orientu či Ďalekého východu a Afriky. Milovníci slovenských Vianoc by z textílií určite mali siahnuť po jutovine. Klasické plátno navyše evokuje blízky vzťah k prírode. Sviečky patria k neodmysliteľnej súčasti Vianoc, či už samotné alebo v kompozícii nejakej dekorácie. Radšej však zvoľte pastelové farby, výstrednosť v podobe krikľavých či jagavých farieb sa vám v kombinácii s prírodnými materiálmi nemusí vyplatiť – takto ladená výzdoba pôsobí skôr komicky. Aj tento rok sa teda môžete spoľahnúť na jednoduchosť. Prírodné zdroje prvkov budú v celkovej kompozícii zaručene pôsobiť štýlovo.

 

text: Ing. Peter Gendiar (www.najzahradnictvo.eu)

foto: autor

 

 

Pin It