Pin It

 

11.8.2014

 

Nejeden architekt by vám potvrdil, že predpisy vedia poriadne „okoreniť" proces navrhovania. Tím tvorcov zo štúdia tec architecture sa však rozhodol brať reštrikcie ako katalyzátor kreativity. Stvoril tak udržateľný rodinný dom, ktorý aj v limitovanom rámci našiel veľa priestoru pre novátorstvo.

 

salenstein 01

 

V malej švajčiarskej obci Salzenstein vychádza architektonický vzhľad novostavieb z hlbokej tradície miestneho staviteľstva. Tvar každého nového rodinného domu je preto vopred určený. No namiesto toho, aby architekti vnímali budúcu stavbu ako kváder so šikmou strechou a snažili sa napodobňovať stvárnenie fasád starších objektov, začali premýšľať nad tým, ako dať zaužívanej forme nový vzhľad aj obsah. Podstatnou súčasťou domu mali byť pritom aj nízkoenergetické riešenia či praktická dispozícia.

 

salenstein 02 salenstein 03

 

salenstein 04

 

Po mnohých úvahách sa rozhodli, že hmotu fasády nechajú zachovanú len zo strany ulice, zatiaľ čo zadnú stenu fasády, orientovanú do záhrady a k jazeru Constance, úplne otvoria. Vzniklo tak pôsobivé celozasklené priečelie, ktorého efekt znásobujú aj transparentné lodžie. Použité sú okná s vysokou izolačnou hodnotou. Do domu preto prepúšťajú dostatok svetla, zohrievajúceho interiér, zároveň však spoľahlivo chránia pred tepelnými únikmi.

 

salenstein 05

 

salenstein 07

 

Stav zen po švajčiarsky
Aj keď chata kopíruje podstatné črty tradičného švajčiarskeho domu, zobrazuje ich v takmer matematicky presných priamočiarych líniách. Redukciu formy a jednoduchosť konceptu, navyše, podčiarkli architekti bielou farbou, a to na fasáde aj v interiéri.

 

salenstein 06

 

 

 

Z tohto farebného ladenia vybočuje iba rampa, ktorá vedie z ulice ku vchodovým dverám domu. Návštevníkov už z diaľky víta sýtočerveným odtieňom zábradlia a tvorí tak oživujúci akcent tejto tradično-netradičnej stavby. Napriek modernizmu, ktorý zo stavby dýcha, sa podarilo v jeho exteriéri vytvoriť priam zenovú atmosféru, a to vďaka množstvu zelene, záhradným prvkom či bazénu. Ten – podobne ako interiér domu – vyhrieva geotermálna energia z tepelného čerpadla.

 

salenstein 11

 

Veľký dôraz sa kládol aj na výber zariadení šetrných k vode aj k spotrebe energií, takže majitelia sa môžu spoľahnúť na to, že im nový domov okrem pohody prinesie aj výrazné úspory. A to všetko vďaka tomu, že architekti dokázali rozohrať poctivú hru so všetkými stranami, či už išlo o drakonické nariadenia, udržateľnosť alebo predstavu majiteľa, a dotiahnuť tento „súboj" do vydarenej bodky.

 

salenstein 10

 

salenstein 08 salenstein 09

 

text: Anna Salvová
foto: tec architecture

 

 

Pin It