Pin It

 

14.8.2014

 

Túžite bývať zdravo a úsporne? Dnes je to už možné v dome, ktorý je hotový extrémne rýchlo, zato však kvalitne. S úsporou si tak potykáte na všetkých frontoch ‒ pasívny montovaný drevodom totiž šetrí čas, peniaze, zdravie, ale i nervy...

 

fordom 01

Pasívny dom v Stupave, ktorý je dielom Ing. arch. Pavla Pokorného a firmy ForDom, upútal v súťaži Drevostavba roka 2013 kultivovanou hmotou a čistými líniami, vďaka čomu získal druhé miesto.

 

Montované domy v pasívnom štandarde, ktoré stavia spoločnosť ForDom, už vďaka použitým prírodným materiálom napĺňajú predpoklad o zdravom bývaní. Uplatňuje sa v nich tradičné drevo, najmä ako súčasť nosnej konštrukcie, ale aj ako obkladový materiál. K ďalším patria hlina, slama, drevovlákno či korok. Konope a ovčia vlna zasa slúžia na zateplenie. Na tento účel je ako recyklovaný materiál vhodná aj rozvláknená (fúkaná) celulóza či penové sklo ako ideálny tepelný izolant určený do základov. Svoje miesto si však v pasívnom dome nájdu aj nepálené tehly či EPDM fólia a vegetačná vrstva na streche. Použité prírodné materiály prirodzeným spôsobom regulujú vlhkosť vzduchu v interiéri. Tvorba plesní a prítomnosť alergénnych látok je preto vylúčená. Navyše, vďaka skladbe materiálov možno takýto dom aj po viac ako sto rokoch zlikvidovať maximálne ekologicky.

 

fordom 02

Prvý nulový dom na Slovensku ‒ EcoCube získal prvé miesto v súťaži Drevostavba roka 2012.

 

Rýchly a okamžite obývateľný
Na celkové úspory majú dosah už samotná rýchlosť aj spôsob výstavby. Tepelnú pohodu pasívneho domu zabezpečuje konštrukcia obvodových stien a stropov s tepelným odporom až 10,6 m2.K.W-1, čo predstihuje ostatné bežne používané konštrukcie stien. To všetko pri hrúbke obvodových stien len 42 cm vrátane izolácie. Pritom z hľadiska statickej únosnosti sú konštrukčné prvky dimenzované pre maximálne veterné a snehové záťaže. Je preukázané, že vďaka použitým materiálom a konštrukčným systémom dosahujú pasívne montované domy od ForDomu požiarnu odolnosť porovnateľnú s murovanou stavbou. Výstavba „suchým procesom" s prefabrikovanými dielmi umožňuje rýchlu realizáciu domu, dokonca aj v zimných mesiacoch. Hrubá stavba je hotová do šiestich dní od začiatku výstavby, ďalšie dokončovacie a inštalatérske práce trvajú maximálne 12 týždňov. Montovaná stavba pritom nevyžaduje žiadne obdobie zrenia. Je obývateľná okamžite po dokončení.

 

fordom 03

Príjemný interiér prvého nulového domu na Slovensku ‒ EcoCube.

 

Poraďte sa s architektom
Pri pasívnych domoch hrajú veľkú rolu lokalita a orientácia. Umiestnenie stavby s orientáciou na juh maximalizuje tepelné zisky zo slnka. Naopak, tieni sa žalúziami alebo presahmi strechy. Tieto „malé" detaily môžu spôsobiť rozdiel v teplote medzi vnútrom a vonkajškom stavby až 10 stupňov. Pri výstavbe typových domov sa však tento fakt často ignoruje. Je preto na mieste poradiť sa s architektom, ktorý vám prispôsobí dom na mieru a rovnako aj požiadavkám pasívnej výstavby. Firma ForDom vám so všetkým poradí, v okolí Bratislavy dokonca pomôže aj s výberom pozemku či so stavebným povolením.

 

Garancia úspory
Cena pasívneho domu je iba o 10 až 15 percent vyššia než cena nízkoenergetického domu, ale rozdiel sa vám vráti v priebehu nasledujúcich ôsmich rokov prostredníctvom úspory na prevádzkových nákladoch. Tie sa pohybujú v rozpätí 40 až 60 eur mesačne za všetky energie. Spoločnosť ForDom pritom ako jediná na Slovensku tieto náklady garantuje. Každému klientovi ich podľa projektu presne vyčísli v kWh a v prípade, ak náklady presiahnu zaručenú hodnotu, preplatí klientovi rozdiel podľa výšky cien energií v danom čase. Svojim stavbám verí natoľko, že poskytuje záruku 35 rokov na nosnú konštrukciu a 5 rokov na inštalácie. Vďaka spolupráci so spoločnosťou ForDom máte teda výhodu garancie a ešte ušetríte aj svoj drahocenný čas, peniaze, nervy a zdravie.

 

fordom 04

Architektúra víkendového domu v Nosiciach od Ing. arch. Pavla Pokorného vyvracia predsudok o nízkoenergetických stavbách ako o „nudných kockách".

 

Vysoko hodnotené stavby
Firma ForDom má na konte viac ako 140 realizovaných stavieb nízkoenergetických a pasívnych montovaných domov, a to nielen na domácej pôde, ale aj na náročných trhoch západnej Európy. Na projektoch typových domov, ale aj nadštandardných riešení na mieru spolupracuje s renomovanými autormi, ako sú Pavol Pokorný, Fero Lehocký, Daniel Kubiš a Bjorn Kierulf, pričom spoločne vytvárajú vysoko hodnotené diela. Svedčia o tom napríklad ocenenie Drevostavba roka 2012 či druhé miesto v súťaži Drevostavba roka 2013 za stavby, ktoré boli vytvorené v spolupráci s Ing. arch. Pavlom Pokorným.

 

text: ForDom, s. r. o.
foto: Dano Veselský

 

 

Pin It