Pin It

 

4.9.2014

 

Zaujíma vás, ako sa žije v drevostavbe? Máte jedinečnú možnosť to zistiť. Už 3. a 4. októbra budete môcť na rôznych miestach Slovenska navštíviť 30 obývaných referenčných domov z dreva, vypočuť si príbehy ich obyvateľov, inšpirovať sa a, ktovie, možno si aj vy vyberiete svoj srdcový dom budúcnosti...

 

dd14 01 haas

foto HAAS Fertigbau

 

Tretí ročník podujatia Dni Drevostavieb 2014 opäť organizuje Sekcia drevostavieb Zväzu spracovateľov dreva Slovenskej republiky (SD ZSD SR). Hlavným cieľom je poskytnúť odbornej aj laickej verejnosti čo najviac informácií o drevostavbách, uvádzať na pravú mieru najčastejšie mýty a dezinformácie, šíriť pozitívne skúsenosti spokojných obyvateľov a, samozrejme, zodpovedať všetky vaše otázky o výstavbe, materiáloch a projektoch.

 

dd14 02 atrium

foto Atrium

 

Tento rok bude sprístupnených 30 objektov 12 členských spoločností SD ZSD SR, v ktorých si budete môcť vlastnými rukami ohmatať stavby z dreva a na vlastné oči sa presvedčiť, že drevostavby sú estetické, požiarne bezpečné, energeticky efektívne a rýchlo dostupné. Zoznam sprístupnených domov, ich fotografie a kontaktné údaje na ohlásenie záujmu o prehliadku nájdete na http://www.dnidrevostavieb.sk/.

 

dd14 03 fordom

foto ForDom

 

Jedným z dôkazov o tom, že drevostavby sú výnimočné, je fakt, že aj napriek kríze a stagnácii stavebníctva sa v priebehu posledných piatich rokov na Slovensku zvýšil podiel moderných drevostavieb v rámci individuálnej výstavby z 2 na 10 percent. Cieľom SD ZSD SR je v priebehu nasledujúcich rokov zvýšiť podiel drevostavieb na Slovensku z dnešných 10 percent ročne na 30 percent.

 

dd14 04 drevodom orava

foto Drevodom Orava

 

Sekcia drevostavieb Zväzu spracovateľov dreva Slovenskej republiky (SD ZSD SR)

Združuje vo svojich radoch podnikateľské subjekty, ktoré podporujú architektúru ohľaduplnú k prostrediu, energeticky efektívnu výstavbu, uplatnenie nízkoenergetických a pasívnych domov, používanie environmentálne priaznivých stavebných materiálov a technológií, uplatnenie obnoviteľných zdrojov energie v prevádzke budov a vôbec ochranu životného a kultúrneho prostredia vo vzťahu k architektúre a výstavbe. Ide o dobrovoľnú organizáciu zamestnávateľov na úrovni majiteľov – konateľov spoločností. SD ZSD SR je riadnym členom Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) a Zväzu priemyslu Slovenska (ZPS).

 

dd14 05 znacka kvalityZnačka kvality
SD ZSD SR si dala za úlohu rozhýbať stavebný trh v individuálnej bytovej výstavbe domov na báze dreva. Jednou z jej aktivít je aj udeľovanie Značky kvality ZSD SR, ktorú v roku 2012 po prvýkrát uviedla do praxe. Získať ju môžu výlučne členovia ZSD SR, ktorí splnia prísne kritériá posudzovania kvality svojej výroby a zároveň sa podrobia aj kontrole finančnej disciplíny voči klientom i štátu. Nezávislá komisia posudzuje stanovené kritériá, ktoré sú nad rámec bežných európskych kritérií. Jej členovia sú odborníci a posudzovatelia z praxe, ale aj z akademickej obce TU Zvolen. Značku kvality ZSD SR momentálne vlastní sedem členských spoločností a ďalšie dve požiadali o jej udelenie.

 

Pomoc pri financovaní
Slovenská sporiteľňa a VÚB (SD ZSD SR aktívne rokuje aj s inými bankovými inštitúciami) sa podujali na realizáciu plnohodnotného prefinancovania hypotekárnych úverov v jednotlivých tranžiach podľa stupňa rozostavanosti. To znamená, že stavebníkovi uvoľnia časť financií z úveru už pri podpise zmluvy o dielo so spoločnosťou, ktorá vlastní Značku kvality ZSD SR, aby mohol prefinancovať začatie výstavby. Investor nemusí čakať na vklad do katastra, ako doteraz, alebo ako v prípade stavania systémom mokrej výstavby. Tento produkt vo výraznej miere pomôže drevostavbám zvýšiť ich atraktivitu predovšetkým pre mladé rodiny, ktoré zvažujú riešiť svoju bytovú otázku výstavbou nového domu.

 

Podiel stavieb na báze dreva v krajinách EÚ:
Škandinávia: 70 %
Nemecko: 50 %
Rakúsko: 45 %
Česko: 20 %
Slovensko: 10 %

 

dd14 06 banner

 

zdroj: SD ZSD SR

 

 

 

Pin It