Pin It

Šetrný luxus síce môže znieť ako bizarné spojenie, dovolenkový mini rezort DelMango Villa Estate však naozaj predstavuje jeden z prototypov takéhoto moderného ekologického prepychu. Okrem návštevy v dovolenkovom raji sme pre vás pripravili výber obľúbených dizajnových kúskov s prívlastkom eko.

 

delmango 01

 

delmango 02Kým pred 15 rokmi bol indonézsky ostrov Bali rajom surferov, dnes sa mení na atraktívny dovolenkový rezort, plný developerov a realitných investorov. Lenže zatiaľ čo väčšina sa snaží o výstavbu v prepychovom duchu, hoteliér Ronny Tome spolu so svojím obchodným partnerom Mariom Hintermayerom stavili na iný koncept. Ich víziou bolo postaviť v srdci kozmpolitnej turisticko-rezidenčnej zóny Seminyak skupinu samostatných mestských víl s ekologickým charakterom. Sú totiž presvedčení, že v dôsledku neistôt ekonomickej krízy a veľkých zmien v sociálno-kultúrnych pomeroch spoločnosti sa mení aj charakter výrazu „luxus". Podľa ich slov už je iba záležitosťou malej skupiny vyvolených, ale približuje sa k vyššej strednej vrstve, je minimalistický vo svojej podstate, zato výrazovo eklektický, umne spája umenie s komerčnými prvkami a jeho kľúčovým pojmami sú udržateľnosť a služby na mieru.
K tvorbe projektu prizvali skúseného balijského architekta Yoka Saru a bývalého dizajnéra start-upového zoskupenia Super Potato, japonského interiérového guru Nobuyiki Narabayashiho. Ich zadanie znelo: „Vytvoriť niečo nezvyčajné a odvážne, organické a zároveň dostatočne odlišné od súčasného hotelového minimalizmu. Úlohou autorov bolo vdýchnuť život dizajnu, ktorý okrem iného ponúkne výrazné etno-etické razenie. Holistický udržateľný prístup reflektuje tradičný balijský štýl života a výstavby domov, v ktorom zohráva dôležitú úlohu, a to po celý rok, úzke prepojenie interiéru s exteriérom. Otvorený koncept bývania je aj dôležitým ekologickým prvkom, pretože pomáha prirodzenej cirkulácii vzduchu a ochladzovaniu interiéru. Vilky svojím stvárnením dokumentujú jasnú zemitosť – úzke spojenie s pôdou a s prírodu. Aj preto sa voda v bazénoch neobohacuje o žiadny chlór. Použité materiály sú výlučne prírodného charakteru, ktorý zdôrazňujú kamene sopečného pôvodu, hladký granit, jemne tónované terazzo, recyklovaný teak použitý na stenách, ale aj porcelánové dlaždice vyrobené z recyklovaného skla. Interiér zdobia práce miestnych umelcov či ručne tkané látky. Kuchyňa je naproti tomu dizajnovo jednoduchá a praktická, zato vybavená najnovšou technológiou. Výstavbu rezortu zverili do rúk miestnym remeselníkom a stavebníkom, najmä pri budovaní tradičných bambusových konštrukcií, hlinených stien a takisto záhradnej výsadby. Ľahký nábytok v štýle muji je tiež vyrobený z recyklovaných materiálov. Muji je totiž v ázijskom ponímaní filozofiou, ktorá sa zakladá na jednoduchosti a ohľaduplnosti k prírode. A presne tomu zodpovedajú nielen architektúra a interiér, ale aj samotná prevádzka víl, ktorá sa snaží vo všetkých ohľadoch znížiť tvorbu emisií CO2.

 

Obývačka

 

delmango 03

 

 

delmango 04


1. Z pivových fliaš možno vytvoriť pôsobivý luster (dizajn KARE). 2. Na indický koberec Money´s worth vyrobený zo stopercentnej vlny si počkáte aj päť mesiacov (dizajn Luc d´Hanis a Sofie Lachaert, vyrába Nodus). 3. Transparentné telo sedacieho nábytku AHNDA je ručne utkané z textilných pásov (dizajn Stephen Burks, predáva Dedon). 4. Kobercový úplet zo starých látok sa netradične použil na výrobu pohodlných kresiel z radu T-shirt (dizajn Maria Westerberg). 5. Pohodlné čalúnenie v objatí ekologického skeletu z jaseňa a ratanu ponúka sofa Tropez (dizajn Kenneth Cobonpue). 6. Nafukovacie taburety z kolekcie Padded sú zhotovené z ultramodernej ekologickej látky, zvarenej ultrazvukom (dizajn Alain Berteau, vyrába Objekten).

 

Kuchyňa

 

delmango 05


1. Kuchynská zostava Riciclantica Inox Touch rešpektuje štyri základné aspekty ekológie – minimum spotreby materiálu a energie, dlhovekosť, recyklovateľnosť a vylúčenie akýchkoľvek toxických látok (dizajn Gabriele Centazzo, vyrába Valcucine). 2. Kombinácia hladkej farbenej ocele a „surového" dreva ovládla stôl Touch Briccole (dizajn Carlo Colombo, vyrába Riva 1920). 3. Skulpturálne tvarovaná stolička Eco 500 M je vyrobená z ekologicky certifikovaného dreva (dizajn Carlos Tiscar, vyrába Capdell). 4. V stoličke Assemblage svoje sily spojili panensky čisté drevo, povrchové úpravy bez rozpúšťadiel a bezskrutkové spájanie (dizajn Stéphane Lebrun, vyrába Roche Bobois).

 

Spálňa

 

delmango 06


1. Nido je modernou, ako aj udržateľnou interpretáciou postelí s baldachýnom (dizajn Studio Design Group, vyrába Eco&Co).2. Police vyrobené z odolného bambusu možno ich po doslúžení ľahko recyklovať (vyrába IKEA). 3. Vešiak More Stender z extrudovaného kartónu je príkladom, že ekologické produkty môžu podnecovať kreativitu a dosahovať vysokú estetickú úroveň (dizajn Giorgio Caporasso, vyrába Lessmore).

 

Kúpeľňa

 

delmango 07

 

1. Batéria Axor Starck V prichádza na trh s prelomovým dizajnom z organického skla (dizajn Philippe Starck, vyrába Hansgrohe). 2. ECO by Cosentino je obkladový materiál, ktorý zo 75 percent tvorí recyklovaný odpad, ako sú napríklad zvyšky porcelánu, keramiky, skla či kovu, ako aj živica vytvorená z kukuričnej drviny. 3. Vane DIP sa vyrábajú z plasticrylu, materiálu, ktorý má recyklovaný pôvod a je zároveň stopercentne recyklovateľný (dizajn Michel Boucquillon, vyrába Aquamass). 4. Sprchová hlavica A-qa šetrí nielen vodu, ale aj priestor (vyrába Kludi).

 

text: Anna Salvová
foto: Design HotelsTM a archív firiem

 

Celý článok si môžete prečítať v magazíne SaB január 2015.

 

 

 

Pin It