Pin It

 

17.12.2012

 

Nefunkčné priemyselné stavby môžete nájsť vo viacerých dánskych mestách. Vďaka uvedomelosti obyvateľov a samosprávy však nekončia v ruinách, ale dostávajú druhú šancu v podobe nového využitia. V meste Aarhus sa takto niekoľko ľudí teší z domácej pohody v nízkoenergetickom objekte, ktorý kedysi slúžil ako silo.

 

Siloetten 01

 

Silá sa často nachádzajú v atraktívnych lokalitách a svojou výškou výrazne zasahujú do obrazu dánskych miest. Výnimkou nie je ani štvrť Løgten, ktorú dlhé roky tiež "zdobila" neprehliadnuteľná betónová vertikála. A to až do chvíle, kým sa práce nechopilo architektonické štúdio C. F. Møller Architects v spolupráci s kanceláriou Christian Carlsen Arkitektfirma, ktoré ju premenilo na originálnu rezidenčnú vežu s 21 apartmánmi. O vybudovanie tohto diela sa postarala skúsená stavebno-poradenská spoločnosť Niras.

 

Siloetten 03

 

Dom ako stavebnica
V objekte pôvodného sila sa vybudovali schodištia, výťahy a sociálne zariadenia bytov. V najvyššej časti poskytuje existujúci skelet platformu pre strešnú terasu. Obývaciu časť apartmánov nesie oceľová konštrukcia obopínajúca vežu zo všetkých strán. Štíhla prefabrikovaná konštrukcia z nosníkového systému Delta využíva prefabrikovaný predpätý betón, vďaka ktorému mali architekti voľné pole pri tvorbe kompozície objektu. Výsledkom je členitá forma s vystupujúcimi a ustupujúcimi prvkami, ktoré vyzerajú ako kúsky stavebnice lego, opticky posúvajúce základnú siluetu stavby viac do priestoru. Telo pôvodného sila zostalo úmyselne zachované na strane, ktorá je otočená smerom k centru mesta. Takto architekti zabezpečili čitateľnosť histórie miesta a zároveň tak dali najavo potrebu zachovať tieto typy štruktúr, ktoré majú rovnakú hodnotu ako ostatné mestské pamiatky, napríklad zvonové veže alebo mlyny.

 

Siloetten 02

 

Siloetten 04Úspora energie
Z hľadiska ekonómie stavby sa vytvoril termálny plášť s vysoko tepelno-izolačným materiálom. Bohaté nízkoenergetické zasklenie, ktoré, podobne ako ostatné časti fasády, tvoria prefabrikované prvky, prepúšťa do bytov dostatočné množstvo svetla. Všetky rezidenčné jednotky majú zabudovaný systém prirodzeného vetrania bez akejkoľvek potreby klimatizácie alebo iných podobných zariadení. Efektívne nízkoteplotné podlahové kúrenie je napojené na miestny zdroj kombinovaného systému tepla a napätia (CHP).

 

Siloetten 05Rešpektovaná silueta mesta
Objekt dáva na výber medzi jednopodlažnými bytmi alebo poschodovými mezonetmi, pričom každý z nich je unikátny a poskytuje obyvateľom nádherný výhľad na záliv alebo centrum mesta. Pri objekte vzniklo aj malé nákupné centrum s verejným priestorom, rezidenčnou časťou, obchodmi, supermarketom, službami a zeleným parkom. Silo sa napriek výraznej konverzii zaraďuje medzi vertikálne dominanty mesta. Zaručuje to, že v danej lokalite nevyrastie stavba, ktorá by ho prevyšovala, a že zostane jedinečnou dominantou mestskej siluety. Odtiaľ vyplynul aj názov projektu The Sil(o)hoette. Stavba je príkladom transformácie nevyužitých mestských štruktúr, ktorá dokáže takýmto zanedbaným objektom prinavrátiť novú identitu a zvýšiť záujem o periférne zóny miest.

 

text: Anna Salvová
foto: Julian Weyer pôdorysy C. F. Møller Architects

 

 

 

Pin It