Pin It

 

27.12.2012

 

V novomestskom dištrikte mesta Halle/Salle v Nemecku sa na ulici Oleanderweg nachádza jeden pozoruhodný bytový dom. Ak by ste prechádzali okolo, mohli by ste si pomyslieť, že ide o novostavbu. Skutočnosť je však celkom iná...

 

Oleanderweg 01

 

Uvažovanie o obytnom priestore
Dom na Oleanderweg postavili v roku 1971 podľa vtedajších plánov hromadnej výstavby. S obyčajným slovenským panelákom by si teda mohol – obrazne povedané – podať ruky. Pôvodná fasáda by totiž s ľahkosťou zapadla do uniformnej betónovej zmesi akéhokoľvek nášho sídliska. O jeho obnove rozhodol vlastník, mestská bytová spoločnosť. Všetko v podstate spustila plánovaná medzinárodná architektonická výstava IBA v roku 2010 so zameraním na urbanizmus miest. Pri tejto príležitosti dostali niektoré objekty v Halle/Salle možnosť na opätovné oživenie pomocou finančnej injekcie. Mestská bytová spoločnosť, ktorá vlastnila množstvo bytov, chcela podniknúť aj netypickú transformáciu bytového domu – takú, ktorá by sa vymykala bežným štandardom obnovy. Autori a projektanti z ateliéru Stefan Forster Architekten sa teda začali hrať s myšlienkou obnovy aj v medziach zvyšovania životnej úrovne obyvateľov domu. Uvažovali nad tým, ako domáci trávia voľný čas a ako vzájomne komunikujú. Aj preto sa postarali o to, aby interiér domácností viac vystúpil von a neuzatváral sa do seba. Práve súkromný exteriérový priestor sa stal jednou z hlavných tém projektu, ktorý si vyžiadal aj radikálnu úpravu dispozičných riešení.

 

Oleanderweg 02

 

Oleanderweg 03Mezonety a záhradky ako novinka
Dom mal pôvodne 13 samostatných vstupov a 125 bytov. V rámci projektu obnovy sa počet vstupov znížil na 6 a počet bytov na 81. O to viac súkromného exteriéru však každá bytová jednotka získala. Na južnej strane, ktorá je orientovaná do sídliskovej mestskej zelene, sa na všetkých podlažiach a v dĺžke celého bytového domu, teda 50 metrov, vytvorili zastrešené balkóny. Architekti vo svojom návrhu vytvorili na najvyššom podlaží aj strešné terasy s plochou 30 m2. Na prízemí zasa vznikli malé súkromné záhradky, ktoré prislúchajú mezonetom, rozkladajúcim sa na prvom a druhom nadzemnom podlaží. Mezonety sú úplnou novinkou v tejto mestskej časti. Vďaka nim pôsobí objekt ako skutočný mestský dom s apartmánmi, ktoré majú vlastný vstup, schodisko, poschodie aj prízemie, vybudované zo suterénu. Z opačnej strany majú tieto byty k dispozícii drobné predzáhradky oplotené tehlovým múrom vysokým 1,5 metra. Ten vytvoril prirodzenú hranicu medzi súkromnou zeleňou a verejným priestorom ulice. Práve príjemný exteriér ihneď vzbudil pozornosť okoloidúcich a z domu urobil lukratívny realitný objekt.

 

Oleanderweg 06 severny pohlad

Severný pohľad na obnovený bytový dom

 

Zníženie spotreby na 60 percent
Mezonety majú svoje vstupy hneď vedľa vchodu do bytových domov. Na ich prízemí sa nachádza hala a veľký obytný priestor, ktorý vznikol vysunutím panelov zo základnej dispozície. Vystupujúce časti sa opakujú aj na ďalších podlažiach. Tu sa však pôdorys pozmenil v oveľa menšej miere. Pôvodný štandardný byt s plochou 60 m2, kúpeľnou a troma izbami zahŕňajúcimi aj kuchyňu poslúžil ako východisko pre vytvorenie 18 nových dispozičných riešení, pričom najmenšie má 36 m2 a najväčšie poskytuje až 130 m2. Pri rekonštrukcii sa ponechalo len každé druhé komunikačné jadro, zabezpečujúce prístup do dvoch, troch alebo štyroch bytov na jednom podlaží. Tvar samotných schodísk sa menil iba v oblasti vstupov, na ďalších podlažiach zostal zachovaný. V centrálnej časti schodísk pribudol výťah. Pomerne vysoké náklady aj prácnosť si vyžiadali zmeny v statike, kde odstránené vnútorné priečky nahradili nové oceľové výstuže. V objekte sa kompletne vynovil aj vykurovací systém, zahŕňajúci aj vykurovacie telesá a rozvody. Spotreba energie sa zredukovala na 55 kWh/m2, čiže na takmer 60 percent pôvodného objemu. To je zároveň o 30 percent menej, ako nariaďovala oficiálna nemecká vyhláška o energetických úsporách v čase, kedy sa podávala žiadosť o stavebné povolenie. Potreba tepla v domácnostiach sa takisto znížila na 50 kWh/m2a. Nízkoenergetický štandard sa tak spojil s vysokou kvalitou životnej úrovne obyvateľov domu. Aj keď príklad z Nemecka patrí nepochybne medzi odvážnejšie projekty obnovy, poskytuje aspoň návod, ako uvažovať o pretváraní klasických panelových stavieb a ich okolia.

 

Oleanderweg 04 Oleanderweg 05

Pohľad na lokalitu bytového domu v čase pred obnovou (vľavo) a fotografia bytového domu v pôvodnom stave.

 

text: Anna Salvová
foto: Jean Luc Valentin
projektová dokumentácia: Stefan Forster Architekten

 

Celý článok si môžete prečítať v časopise SaB október - november 2012.

 

 

Pin It