×

Výstrahy

JFolder: :files: Cesta nie je priečinok. Cesta: [ROOT]/images/galeria/20-jun-11
×

Poznámka

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/20-jun-11

 

thumb_20_FirstFloorViewFromSouthVýrazný a zároveň umiernený... vzor architektúry dvadsiateho prvého storočia v juhovýchodnej Európe... súčasná, vyspelá parafráza na „Wrightovu organickú architektúru"... jeho meno je „maximalizmus"... Aj takéto vyjadrenia sprevádzajú vilu v Maďarsku, ktorú vám predstavujeme.

 

 

Maďarsko je architektúrou za svojimi hranicami známe pomerne málo. Patrí totiž ku krajinám, ktoré stále hľadajú svoju identitu. Od roku 1989, keď v sa Maďarsku skončilo obdobie socializmu, je stále nezodpovedaná jedna otázka: Aká sú aktuálne podmienky, ktoré by mali určiť jeho charakter? Toto hľadanie je očividné aj v súčasnej maďarskej architektúre. Organická vlna, ktorú v šesťdesiatych rokoch priniesol Imre Makovetz alebo post-modernistické, skoro až hi-tech budovy navrhnuté Józsefom Fintom, to všetko ukazuje jasné smerovanie, ale napriek tomu neodpovedá na otázku. V prvom desaťročí dvadsiateho prvého storočia sa na scéne objavili sľubné mladé štúdiá, ale najzaujímavejšie nápady súčasnej architektúry sa zatiaľ uplatnili hlavne na rodinných domoch. A tie má cenu sledovať.

20_LivingRoom

„Pre nás architektov je najdôležitejšou vecou tvorba. V našich myšlienkach sa rodia tvary, priestory a budovy, ktoré potom evokujú nové myšlienky u iných. Veríme, že našou prácou vytvárame viac než budovy, že zhmotňujeme sny."
Lajos Kuknyó

 

Podnety a súvislosti
Dom, ktorý si predstavíme je situovavý 20 kilometrov od hlavného mesta Maďarska – Budapešti, v prostredí s polovidieckym charakterom. Jemne sa zvažujúci pozemok s juhovýchodnou orientáciou leží na úpätí Szarvas-hegy (Jelenia hora) a úžasnú panorámu korunuje výhľad na rieku Dunaj.
Majiteľom, obyvateľom a zároveň architektom vily je Lajos Kukny – zakladateľ ateliéru Architema Studio. Nad návrhom vlastnej rezidencie začal rozmýšľať pri práci na rekonštrukcii kina v centre Budapešti, postaveného v štýle Bauhaus v roku 1938. Nie je teda žiadnou náhodou, že vila s terasou odráža modernistický dizajn a vzťah jej tvorcu k umeniu a životu v dvadsiatych a tridsiatych rokoch minulého storočia. Priestorové členenie a použité materiály pripomínajú tvorbu legendy menom Mies van der Rohe a je tu cítiť aj vplyv F. L. Wrighta.

Interiér v harmónii s prírodou
Svetlo sa do interiéru vlieva cez obrovské okná, ktoré boli od začiatku rozhodujúcou súčasťou konceptu. Otvárajú dom a prepájajú ho s okolitou prírodou. Pôdorys je priamočiary a logický. Spoločenský priestor na prízemí je rozdelený len do tej miery, aby sa definovali jednotlivé funkčné zóny. Nie sú tu žiadne miestnosti, hranice tvoria len náznaky stien. Spálne trojčlennej rodiny, ktorá v dome žije, sú na poschodí. Napriek tomu sú tiež prepojené so záhradou, vďaka ozelenenej strešnej terase.
Interiér pôsobí neuveriteľne harmonicly a jemne, i keď kombinuje prísnu geometriu a prírodné materiály. Použité je tu je drevo, steny zdobí béžová koža, žulové monolity oddeľujú jedáleň a obývacie izby, ktoré odrážajú farby a umelecké motívy záhrady. Kvalitné spoje, antikorové rámy okien, či zárubne zapustené do stien, to všetko sú príklady architektovho zmyslu pre dokonalosť. Extelentné technológie, architektúra a realizácia sú rovnako citlivé v detaile ako v celku.

 

Vila v Szentendre
Architekt: Lajos Kuknyó / Architema
Lokalita: Szentendre, Maďarsko
Rozloha pozemku: 1 774 m2
Zastavaná plocha: 177 m2
Navrhnuté v roku: 2006
Dokončené v roku: 2010
Konštrukcia: tehla + betónové panely
Exteriérové materiály:
steny: zateplenie, omietka, časť obložená vápencom;
okná, dvere: leštené antikoro;
podlaha terasy: vápenec Kirmenjak a drevo Cumaru

Interiérové materiály: podlaha: dubové parkety;
povrchová úprava stien a dverí: koža;
hlavná kamenná stena: CD granit z Brazílie;
ostatné kamene: vápenec Selina Gold;
nábytok: vysoko leštená dyha z orecha;
mozaika: sklo

{gallery}galeria/20-jun-11{/gallery}

Pripravila: Jana Zajasenská
Foto: Tamás Bujnovszky

Pin It