×

Výstrahy

JFolder: :files: Cesta nie je priečinok. Cesta: /data/web/stavebnictvoabyvanie.sk/web/images/sab/august_20112/118-galeria
×

Poznámka

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images//sab/august_20112/118-galeria

 

tmpE76C.tmp_tcm10-600290Keby ste si chceli spraviť zoznam najzaujímavejších domov na svete, zistili by ste, že tie najsofistikovanejšie, najkreatívnejšie a najpremyslenejšie rezidencie patria práve architektom samotným. Príkladom je aj dom, postavený podľa princípov trvalej udržateľnosti v americkom mestečku Buchanan, ktorý slúži svojmu majiteľovi, architektovi Waltovi Eckenhoffovi, ako vidiecke sídlo na oddych.

 

Architekt dovtedy žil a pracoval najmä v centre Chicaga, kde vedie štúdio Eckenhoff Saunders Architects. Využil svoje kontakty a prefabrikáty na výstavbu stien, podlahy a krovu, ktoré následne previezli na pozemok vyrobili jeho priatelia tesári v meste. „Aby sme na stavbe získali náskok, prefabrikáty sme dostali na miesto ešte v priebehu zimy, zatiaľ čo sa robila príjazdová cesta, siete a základy," hovorí Walt.
Eckenhoff sa rozhodol postaviť tento trojposchodový dom tak, aby zachoval krásu 8 hektárového pozemku a pri výstavbe odstránil len štyri stromy, ktorých drevo sa použilo v interiéri. Inšpiroval sa architektúrou stodôl a kôlní tradičných pre stredozápad USA. Denná zóna domu je štandardne situovaná na prízemí a nad ňou sú ďalšie dve poschodia so spálňami. Architekt použil vo veľkej miere sklo. Vďaka tomu interiér zalieva slnečné svetlo a obyvatelia si užívajú aj výhľad na neďalekú vodnú hladinu. „Veľké posuvné presklené dvere vedú na terasu s rozlohou 110 metrov štvorcových, ktorá počas jari, leta aj jesene takmer zdvojnásobuje obytný priestor," hovorí architekt. Podľa lokálnych tradícií sa pri stavbe použili aj farbené preglejky, vertikálne trámy a strecha z vlnitého plechu.
Vďaka premyslenému umiestneniu a orientácii budovy, môže dom využívať pasívne slnečné zisky a alternatívne zdroje energie. Okrem slnečnej sa na vykurovanie a zároveň chladenie využíva aj geotermálna energia. Pre vyššiu efektivitu je budova zateplená špeciálnou penou.

 

Eckenhoff Saunders Architects
Veríme, že našou najväčšou devízou je spôsob, akým naše stavby zlepšujú životy tých, ktorí sú v nich žijú alebo sú s nimi inak spojení, a to najmä vzhľadom na udržateľnosť. Dizajn s ohľadom na princípy udržateľnosti nie je len jeden z aspektov stavieb, je to je základný predpoklad dobrej architektúru. Energetická účinnosť a prístup zodpovedný k životnému prostrediu sú súčasťou všetkých našich riešení a pri práci sa snažíme nájsť rovnováhu medzi týmito faktormi a potrebami našich klientov.

 

Buchanan – Mesto stromov
Toto mestečko s približne 4,5 tisíc obyvateľmi v lokalite Berrien County v štáte Michigan, USA je medzi tamojšími ľuďmi známe aj ako „Redbud city" alebo mesto judášovcov. Dôvodom je veľký počet Judášovcov kanadských, ktoré od minulosti lemujú mestské ulice a hlavný prístup k mestu. Buchanan sa dlhodobo pýši aj titulom „Mesto stromov", ktorý udeľuje National Arbor Day Foundation.

 

{gallery}/sab/august_20112/118-galeria{/gallery}

 

TEXT Jana Zajasenská
FOTO Mariusz Mizera Photography

Pin It