Pin It

 

Sample ImageKaždý člen rodiny má v domácnosti svoj obľúbený kútik, kde trávi voľný čas a venuje sa svojim aktivitám. Pre deti je takouto miestnosťou detská izba. Vhodne zariadená detská izba je priestorom nielen na spanie, ale i na hranie. Mala by rásť spolu s dieťaťom a prispôsobovať sa jeho meniacim sa potrebám.


Deti a najmä tínedžeri trávia vo svojich izbách množstvo času. Detská izba je pre nich spálňou, obývačkou, herňou i pracovňou. Majú v nej umiestnené vlastné počítače, televízory aj DVD prehrávače. Ak to dostatok priestoru dovolí, ideálne je rozdeliť miestnosť na zóny určené na oddych, spánok, prácu a zábavu. Pri výbere nábytku sa riaďte vekom ratolesti ako aj zásadou, že detská izba musí byť v prvom rade bezpečná.

Veľkosť a umiestnenie
Izba pre jedno dieťa by mala mať plochu aspoň 8 m2.  Ak túto miestnosť zdieľajú dvaja súrodenci, jej rozmery by nemali byť menšie ako 12  m2. Nesnažte sa prepchať ju nábytkom, doprajte deťom radšej viac priestoru na ich aktivity. Detská izba by nemala byť ďaleko od spálne rodičov, aby boli najmä malé deti pod ich stálym dohľadom.

Sample ImageAko zariadiť izbu pre batoľa
Najmenej náročné je zariadiť izbu pre najmenšie deti. Prvoradá je tu praktická stránka. Mnohí rodičia zvyknú mať dieťa prvé mesiace po narodení vo svojej spálni a až neskôr mu vytvoria vlastný priestor. Batoľaťu stačí na začiatok detská postieľka či kolíska, skrinka na oblečenie, polica a prebaľovací pult v izbe. Pri kúpe postieľky si všímajte predovšetkým jej pevnosť a rozmery, aby nebola dieťaťu tesná už po pár mesiacoch, kvalitu matraca a konštrukciu, ktorá dieťaťu nedovolí ublížiť si. Niektoré, tzv. rastúce detské postieľky umožňujú po odstránení bočníc vytvoriť lôžko aj pre väčšie dieťa.

Svet malých detí je farebný
S rastom dieťaťa rastie aj jeho potreba priestoru. V troch rokoch by už dieťa malo mať vlastnú izbu či aspoň kútik na hranie. Pri zariaďovaní prestoru si môžete vybrať z dvoch možností. Vytvoriť deťom rozprávkový svet s použitím nábytku v pestrých farbách s detskými motívmi a veselo pomaľovanými stenami. Alebo kúpiť univerzálny nábytok a neutrálne farby na stenách doplniť detskými obrázkami a dekoráciami, napovedajúcimi že ide detské kráľovstvo. Druhá možnosť je praktickejšia, lebo neprejde veľa času a deti dosiahnu vek, keď ich prestane baviť hravá atmosféra detskej izby. Odstrániť obrázky a závesy s rozprávkovými postavičkami je finančne menej náročné ako meniť celú nábytkovú zostavu. Ďalšou výhodou je, že farebnosť izby môžete rýchlo zmeniť podľa momentálnej nálady potomka s využitím textilných doplnkov.

Koniec hračkám na zemi
Počmáranému nábytku a stenám predídete tak, že deťom doprajete veľké plochy na kreslenie. Aby sa hračky stále neváľali po zemi, zabezpečte v izbe odkladací priestor v podobe políc, zásuviek a kontajnerov. Pre menšie deti sú vhodné kontajnery z mäkkých materiálov s oblými hranami a nábytok, z ktorého nevyčnievajú skrutky. Využiť môžete aj voľný priestor pod posteľou, kam schováte krabice so sezónnymi vecami. Prístup k hračkám by pre dieťa nemal byť sťažený, aby nedošlo k úrazom. Neukladajte veci príliš vysoko a radšej využite odkladacie boxy z plastu uložené na seba.

Sample ImageIzba pre žiaka a študenta
S nástupom dieťaťa do školy sa menia i jeho potreby, lebo žiak už potrebuje vlastný kútik na učenie. Stredobodom záujmu sa stáva písací stôl so stoličkou, ktoré by mali byť veľkosťou prispôsobiť veku a vzrastu dieťaťa. Ideálne je, ak sa výška a sklon pracovnej dosky dajú meniť podľa činnosti, ktorú dieťa práve vykonáva. Iný sklon dosky potrebuje dieťa na kreslenie a iný na písanie a čítanie. Kvôli lepšej koncentrácii umiestnite stôl tak, aby dieťa nemalo dvere za chrbtom. Aj priamy pohľad z okna ho môže vyrušovať pri práci. Stolička, ako aj stôl by mali mať špeciálnu konštrukciu. Pamätajte, že správnym sedením sa predíde neskorším problémom s chrbticou. V izbách študentov sa oplatí investovať aj do skrytej kabeláže a zakryť nevzhľadne trčiace kábliky od počítača či tlačiarne. Samozrejmosťou sú police na knihy, zásuvky na písacie potreby, stojan na CD. Tínedžeri ocenia aj nástenku, na ktorú si pripnú fotografie a malý gauč, z ktorého môžu pozerať televíziu.

Staňte sa dieťaťom
Deťom sa páčia členité priestory a miesta, kam sa môžu schovávať. Pri zariaďovaní detskej izby pre najmenších sa preto snažte vcítiť do ich kože. Sadnite si na koberec, aby ste videli, že celý ich svet sa koncentruje pri zemi. Ak sa chystáte vytvoriť detskú izbu pre adolescenta, myslite na to, že je vo veku, keď potrebuje predovšetkým priestor na sebarealizáciu. A tú mu doprajete napríklad tým, že mu dovolíte, aby si svoju izbu zariadil sám.

Sample Image Sample Image

 

TEXT Sláva Štefancová
FOTO Ikea, Gazel, Petersen – interieur, Tretford, Kletter, Eijffinger

 

Pin It