18_Grafosklo_Flue_845_zdroj_JAP_copyZosúladiť praktickosť s pohodlím je niekedy ťažké. Funkčnosť stojí v popredí aj pri návrhu a zariaďovaní kuchyne. Kuchyňa vás musí inšpirovať, aby ste sa v nej cítili príjemne a nebrali varenie ako nutnosť.

 

 

 

Chyby, ktoré sa urobili pri zariaďovaní priestoru nábytkom je najviac vidieť v malých kuchyniach. Dobre vyriešená kuchyňa sa totiž nikdy nezdá byť malá. „Mnohým menšia kuchyňa vyhovuje, pretože v nej dokážu pracovať efektívnejšie. Najefektívnejšie malé kuchyne sú väčšinou vstavané, dovoľujú čo najviac využiť podlahovú plochu. Dôležité je vytvoriť v kuchyni tri pracoviská, vzájomne prepojené hlavnými činnosťami – ide o takzvaný pracovný trojuholník,“ radí Ing. Ján Boledovič, vedúci oddelenia marketingu firmy Decodom.

 

 

trojuholnik

 

Princíp ergonómie

Pracovný trojuholník zahŕňa umývaciu zónu (drez, umývačka, kôš na odpad, drvič odpadu), prípravnú pracovnú zónu (kuchynské náradie, príprava jedla) a varnú zónu (rúra, varný panel, digestor). V strede trojuholníka sa nachádza odkladanie (riad, sklo, príbor) a skladovanie (chladnička, mraznička, špajza). Princípom ergonómie je plynulý pohyb a bezpečná práca v kuchyni, čo zaručuje nie príliš veľká vzdialenosť medzi jednotlivými zónami. (obrázok trojuholník)

Typológia kuchyne

Veľkosť kuchynskej zostavy zodpovedá počtu členov domácnosti. V súlade s pracovným trojuholníkom rozlišujeme šesť základných dispozičných riešení kuchýň:

1. Priama – lineárna, je vhodná pre menšie domácnosti s jednou alebo dvoma osobami. Ak má slúžiť ako plnohodnotná kuchyňa,  mal by byť priestor pri stene dlhý minimálne 3 m a široký 1,7 m.
2. Paralelná – dvojstranná, najlepšie využíva priestor vďaka dvom zostavám umiestneným oproti sebe. Komunikačný priestor medzi oboma linkami by mať mať aspoň 1,2 m.
3. Rohová v tvare L. Hodí sa stredne veľkých a veľkých domácností a veľmi dobre funguje s otvoreným obývacím priestorom. Pracovné zóny by mali byť oddelené pracovnou plochou.
4. Rohová v tvare U – uplatní sa aj v malých bytoch. Využíva až tri plné steny a ponúka maximum úložného priestoru a pracovnej plochy. Je vhodná aj do veľkých priestorov, kde môže členiť kuchyňu na pracovnú a jedálenskú časť.
5. S varným ostrovom – vhodná len do veľkých miestností, zámerne rozdeľuje priestor na pracovnú a obývaciu časť a prispieva k pocitu otvorenosti. Dobre navrhnutý ostrovček zabraňuje zbytočnému obchádzaniu dookola a slúži súčasne aj ako obyčajný stôl. Musí byť prístupný zo všetkých strán.
6. Polostrovná – pridaním ďalšieho ramena pracovnej zostavy k rohovej kuchyni vznikne písmeno T a G. Predĺžením pracovnej dosky vznikne jedálenský pult. Opticky rozdeľuje priestor na pracovný a obývací.

 

18_foto_daj_len_ak_bude_miesto

 

Do menších bytov

„Ako spotrebitelia vnímame logické členenie v mnohých oblastiach. Kuchyne sa rozdeľujú do dvoch hlavných kategórií – na prístavné kuchyne ako súbor sólo skriniek a modelov a vstavané kuchyne, ktoré sú kombináciou kuchynského nábytku, spotrebičov a doplnkov na mieru. Prístavné kuchyne sú charakteristické svojou flexibilitou, môžu sa dopĺňať a obmieňať. Jednoradové kuchyne pozostávajú z určitého počtu spodných skriniek, sporáka, rúry, chladničky a umývačky riadu. Dôležité sú závesné skrinky a digestor. Takáto kuchyňa je ideálna do menších bytov. Predávajú sa v demontovanom stave, pričom každá skrinka je zabalená v plochom kartónovom obale. Vzhľadom na jednoduchosť takejto kuchyne si montáž dokáže podľa návodu zabezpečiť zákazník sám. Vyrábajú sa vo veľkých sériách a ich dodací čas je krátky. Sú preto najlacnejším riešením,“ vysvetľuje Ján Boledovič výhody prístavných kuchýň. Šírka ich skriniek sa líši podľa výrobcu, väčšinou je však kvôli hromadnej výrobe optimalizovaná.

 

18_Kredenc

Kredenc v provensálskom štýle z mahagónového dreva s patinou vychádza z typických kuchýň francúzskeho vidieka. Všetko v nich musí pôsobiť starým dojmom a spotrebiče bývajú ukryté v drevených skrinkách.

Ponúka: Tintihal

 

Kuchyňa ako súčasť stavby

Opakom prístavnej kuchyne je vstavaná kuchyňa, ktorá je zabudovaná do miestnosti a má celistvú  pracovnú dosku. Architekt spoločne so zákazníkom naplánuje dispozíciu jednotlivých elementov – modulov, s cieľom zabezpečiť racionálne a ergonomické vykonávanie práce v kuchyni. Dobre naplánovaná kuchyňa je perfektnou syntézou medzi funkciou a estetikou, medzi technikou a útulnosťou. Presťahovať takúto kuchyňu je nemožné, pretože je súčasťou stavby. „Vstavané jednoduché kuchyne vykazujú špecifiká prístavných kuchýň, ponuka modulov je však bohatšia, technické vyhotovenie a použité materiály sú na vyššej úrovní. Ďalšou výhodou je používanie nastaviteľných nôh spodných skriniek, odnímateľný sokel a celistvá pracovná doska. Vstavané komplexné kuchynské linky sú zadané do výroby po odsúhlasení všetkých parametrov zákazníkom. Ten si môže vybrať z alternatívnych doplnkov, kovaní, vnútorného vybavenia, zásuviek, osvetlenia, závesných programov, úchytiek, soklov a ďalších technických vymožeností. To sa samozrejme odrazí aj na cene Na montáž takejto kuchyne je nevyhnutné objednať si profesionálnych montážnikov,“ dopĺňa vedúci oddelenia marketingu.

 

 

18_Grafosklo_Flue_845_zdroj_JAP

Namiesto klasických keramických obkladov so špárovkou použite dizajnérsku „vychytávku“ v podobe jednoliateho grafoskla. Architekt, stolár alebo kuchynské štúdio vám do návrhu zakomponuje celosklenený obklad s digitálnou potlačou alebo textíliou. Špeciálna vnútorná laminácia digitlače a látok zabezpečí bezproblémovú údržbu. Ponúka: JAP

 

Moderné bloky

Kuchyňa ako otvorený priestor prepojený s obývačkou zmenila pohľad na kuchyňu pozostávajúcu zo spodných skriniek prekrytých pracovnou doskou a nad nimi zavesených horných skriniek a z doplňujúcich vysokých skríň. Klasické kuchynské linky vytláčajú skryté delenie a ostrovčeky. Obsah skriniek sa presunul do bloku, ktorý celkovo pripomína vstavané skrine. Blok nenarúšajú viditeľné príchytky ani poličky a vo svojom vnútri môže ukrývať aj „kuchynský chaos. Kompaktný architektonický celok bez špár zaručia zabudované spotrebiče, ktoré nie sú na našom trhu žiadnou novinkou.

 

18_Decodom_lila

Jednoduchá a tvarovo čistá kuchynská linka ZORA pôsobí v kombinácii so správnymi úchytmi odľahčene a moderne. Ponúka: Decodom

 

Stavte na lesk a industriálnosť

Z materiálov je v kurze dyha, vysokolesklé povrchy v rôznych odtieňoch, nerez, hliník, sklo a štruktúrované povrchy laminátov a fólií, pri ktorých výrobcovia kladú čoraz väčší dôraz aj na hmatové vnímanie materiálov. „Ruka v ruke s návratom k prírode a environmentálnym hľadiskom ide aj farebnosť – prevláda škála zemitých hnedých a šedých odtieňov, lagúnovo modrá, teplá pieskovo žltá, prírodné tlmené odtiene v kombinácii s bledými drevinami ako jaseň a pínia. Bielené a šedé odtiene drevín ponúkajú nadčasové riešenie priestoru. Avšak u najmodernejších minimalistických kuchýň kraľuje bielo-čierna kombinácia so štipkami industriálnosti v podobe betónových, kamenných a kovových povrchov nasvietených LED osvetlením. Momentálne je naším najpredávanejším kúskom kuchyňa Elis, ktorá spĺňa tieto atribúty,“ ukončuje svoje rozprávanie Ján Boledovič.

 

18_paek

Kuchynská zostava v country štýle s hnedobielymi dvierkami a svetlomodrými dvierkami s matným lakom. Sklenené vrchné skrinky sú vnútorne osvetlené. Veľký pracovný priestor na umývanie a varenie a tiež barové sedenie v ostrovčekovej časti uspokoja aj najnáročnejšieho milovníka tohto štýlu. Ponúka: Kuchynské štúdio Špaček

 

Klasické kuchynské linky vytláčajú skryté delenie a ostrovčeky. Obsah skriniek sa presunul do bloku, ktorý celkovo pripomína vstavané skrine.

 

18_Savannah

Vo veľkých otvorených priestoroch zvyčajne na oddelenie kuchynskej a obývacej zóny slúži jedálenská časť. Na obrázku sú rustikálne stoličky Tilly s poťahom Masai Caldero (pásikavá) a Asante Caldero (kvetinová).

Ponúka: KA International



TEXT Sláva Štefancová v spolupráci s firmou Decodom
FOTO archív firiem

Pin It