Pin It

 

Active ImageObdivné pohľady návštev a príjemný pocit z nového bývania získate, keď sa necháte uniesť originalitou a dekorujete interiér v barokovom štýle.

 

Radi pozeráte historické filmy s pompéznymi dobovými kostýmami a nábytkom, ktorý vyzerá akoby na ňom sedel sám Kráľ Slnko?  Túžite aspoň na chvíľu zažiť prepych francúzskych zámkov?Ak áno, skúste svoj interiér ozvláštniť doplnkami v barokovom štýle.

Kúsky, ktoré upútajú
Pre niekoho príliš gýčový, pre iného zasa atraktívny. Taký je barokový štýl. Ak ho chcete zakomponovať aj do svojho interiéru, začínajte od stien. Vyberajte si tmavé a výrazné farby, akými sú tmavo červená alebo sýta fialová, nech miestnosť vyzerá dramaticky. Active ImageJednotlivé kusy nábytku či umelecké diela upútajú na tmavom podklade väčšiu pozornosť a dosiahnete aj želaný kontrast. Hĺbku dodajú stene aj tapety s kvetmi, zdobené zlatými a striebornými motívmi. Charakteristickým znakom stien je aj obloženie drevom alebo drevenými panelmi s dekoratívnymi prvkami.

Aj kúpeľňa má šancu zažiariť
Obrovské zrkadlo s výrazným rámom, zlatom dekorovaný obklad stien, či vaňa charakteristických tvarov a prepojenie ozdobnosti s romantikou – to všetko robí z obyčajnej kúpeľne miestnosť s barokovým šmrncom. Aj keď niektorí považujú tento štýl za výkladnú skriňu gýču, nájdu sa v ňom najmä romantické povahy.

Active ImageTermín baroko môže pochádzať z gréčtiny, kde „baros“ znamená hojnosť a ťarchu, rovnako ako aj z portugalčiny, kde slovo „berrueco“ označuje perly nepravidelných tvarov.

 

Moderné baroko
Moderné baroko v kúpeľni sa vyznačuje nábytkom oblých tvarov na vysokých nožičkách a kvetinovými motívmi na obkladoch či tapetách. Takto obložené veľké plochy stien sa stanú dominantou interiéru, preto by ste si pri výbere ostatného zariadenia mali zachovať triezvy prístup. Z farieb dominujú červená, biela, čierna a tmavo fialová, ktoré môžete vzájomne kombinovať. Výraznými doplnkami, ktoré umocnia tento trend, sú lustre, zrkadlá, barokové kresielka či obrazy v barokovom štýle. Punc dokonalosti dodajú kúpeľni ozdobné armatúry v mosadznej alebo zlatej farbe.

Vlny a kypré tvary
Barokom sa môžete inšpirovať aj v prípade, že váš interiér sa nesie v duchu minimalizmu. Kreslo barokových tvarov, či lampa na seba v miestnosti upútajú pozornosť a dokonale vystihnú túto hru zmyslov a ducha, pre ktorú sú typické zakrivené línie, vlny a kypré tvary.

Čo použiť?

Ak uvažujete na dekorovaním svojho interiéru v barokovom štýle, vyberajte si:
- sýte a tmavé farby ako čierna, červená, fialová, ktoré vyvážite bielou
- luxusné textílie
- vyrezávaný drevený nábytok
- zlaté a strieborné obruby
- pompézne umelecké diela
- krištáľové lustre
- zrkadlá v barokovom ráme

Nadčasový a večný
Active ImageAk sa o nejakom štýle dá povedať, že je nadčasový, je to práve minimalizmus. O minimalistickom štýle sa tvrdí, že je studený, neosobný a vládnu mu pravé uhly. Má však svoj pôvab, ktorý dosahuje účelnosťou a jednoduchosťou – hľadá základné štruktúry a formy bez rušivých ozdôb.

 

 

Active Image

Minimalizmus sa začal v architektúre objavovať na konci 20. storočia. Prikláňa sa k jednoduchým tvarom, prvkom a farbám a odmieta rušivé ozdobné prvky.

Zaoblené rohy na odľahčenie
Minimalizmus súčasných kolekcií už nie je taký prísny v tvaroch a dovolí si napríklad aj odľahčenie v podobe zaoblených rohov. V spojení s bielou farbou vyvoláva dojem decentného luxusu. Jeho vzdušnosť a prehľadnosť sú na druhej strane veľkou výhodou, pretože najmenšími zmenami, ako napríklad pridaním dekorácií alebo zmenou farby stien, môžete docieliť úplne iný štýl.

Active Image

Moderné drevo
Puristický dizajn dáva vyniknúť čistote priestoru a prírodným tónom v ňom. Drevo si našlo svoje miesto v modernej kúpeľni či už vo svojej pravej podobe, alebo ako keramický obklad ukrytý v maske dreva. Drevo je pre tento štýl ako stvorené a vďaka špeciálnym lakom a technológiám je aj vode odolné a nenáročné na údržbu. Kombináciou chladného kovu a hrejivého dreva docielite zaujímavý efekt.

Odraz individuality
Čistota tvarov minimalizmu si u nás ešte dlho udrží svojich prívržencov. Súčasné trendy rešpektujú individualizmus a dizajn kúpeľne nie je ničím iným, ako odrazom život človeka, ktorý túto miestnosť využíva.

Čo použiť?

Ak uvažujete na dekorovaním svojho interiéru v duchu minimalizmu, vyberajte si:
- neutrálne farebné odtiene ako biela, béžová a sivá, ktoré opticky zväčšujú priestoroch
- geometricky rovné línie, ktoré harmonizujú s okolím
- hranatý nábytok
- materiály ako drevo, sklo, hliník, oceľ alebo kameň
- minimum doplnkov a dekorácií
- biele umývadlá s chrómovými vodovodnými batériami
- svietidlá s nenápadným dizajnom

TEXT Sláva Štefancová
FOTO Hopa, Maax, Kaldewei, Jika, Cifial

Viac inšpirácií nájdete v SaB október 2010.

Pin It