44_nabytek_N600_CNa malé kúpeľne, akoby dizajnéri v predchádzajúcom období zabúdali. Pritom práve tie patria k najrozšírenejším vzhľadom k tomu, koľko rodín žije v panelákoch. Teraz sa malé kúpeľne stali stredobodom záujmu výrobcov sanitárnej keramiky.

 

 

Je úplne jedno, či je kúpeľňa veľká alebo malá, svojmu účelu musí poslúžiť. Zariadenie do malej kúpeľne musí byť prispôsobené stiesneným podmienkam. Dizajnéri sa snažia vyplniť rohy, a tak sa v malej kúpeľni môžeme stretnúť s rohovým umývadlom, rohovým pisoárom, toaletnými skrinkami do rohu alebo zostavou umývadla s rohovou skrinkou. Umývadlo zaberá pomerne veľkú časť priestoru, preto dôkladne využite miesto pod, aj nad ním. Priestor pod umývadlom poslúži na kozmetiku, odkladanie uterákov alebo čistiacich prostriedkov. Úložný priestor získate, keď namiesto zrkadla zavesíte do kúpeľne zrkadlovú skrinku s osvetlením. Najlepším riešením je kúpa umývadla vstavaného do skrinky. Rovnako dobre sa dá využiť aj priestor nad toaletou, kde sa núka miesto na kryté poličky. Firmy neustále prichádzajú s úspornými konceptmi. Jedným z takých je napríklad vaňa so zástenou, spolu s umývadlom umiestneným priamo nad zúženou časťou konca vane. Moderným dizajnovým kolekciám nechýba vkus, ani nápad.

44_IMG_0725_sanitaVítaná asymetria
Okrem umývadla, zrkadla a nejakej tej skrinky sa v kúpeľni musí nájsť miesto pre vaňu alebo sprchový kút. Ak chcete v kúpeľni aj relaxovať, nemusíte mať za každú cenu vanu. Rovnako poslúžia aj sprchové kúty so sedadlom a sprchová hlavica na masáž ramien alebo chrbta. Pri vaniach v bytových domoch zatiaľ prevažujú modely s dĺžkou 170 a 160 cm, zatiaľ čo v novej výstavbe v rodinných domoch, kde je dostatok priestoru, sa štandardom stáva vaňa s dĺžkou 180 cm. Na trhu sú však aj malé úsporné vane s asymetrickým tvarom, kde pri ramenách zostáva šírka 70 a 80 cm. V časti určenej na nohy sa priestor zužuje na 20 až 30 cm. V slovenských kúpeľniach zatiaľ jednoznačne prevažuje umiestnenie vane v nike alebo v rohu pri asymetrických modeloch. Dobrá rada na záver – do malej kúpeľne nemusíte umiestňovať práčku. Výrobcovia spotrebičov umožňujú „schovať" ju do kuchynskej linky, čím v kúpeľni získate priestor navyše.

Ako na malú kúpeľňu:
- preferujte sprchový kút, prípadne vaňu so zástenou
- maximálne využívajte rohy
44_nabytek_T580- vhodnejšie je umývadlo vstavané do skrinky
- používajte drôtené systémy na uskladnenie vecí
- zaobstarajte si vysoké a úzke police s dvierkami, ktorých spodný časť bude slúžiť ako výklopný kôš na bielizeň, v hornej časti môžete skladovať čisté uteráky
- práčka nemusí byť za každú cenu súčasťou kúpeľne

 

 

 

 

 

 

 

 

44_zeb-60-120c12_IMG_2105 44_set_Mlos 44_zastena_sklenena_JONIO
Radiátor Zebra je absolútnou novinky z dielne firmy HOPA. Na trhu sa objaví až v polovici tohto roka. Jeho cena zatiaľ nie je stanovená. Kto povedal, že malá kúpeľňa sa nemôže páčiť? Sada kúpeľňových doplnkov Mélos štýlovo doladí takúto miestnosť. Vaňa so zástenou nahradí sprchu. Zástena môže byť buď pevná, ale sa poskladaná z viacerých dielov, ktoré sa dajú rôzne otáčať a posúvať, aby čo najmenej prekážali.

 

TEXT Sláva Štefancová

FOTO HOPA