Sample Image Dominantná: Vision milieu
Posledné desaťročia priniesli nové možnosti komunikácie, stúpol podiel duševnej práce a mnohé pracovné činnosti sa presunuli do domáceho prostredia. Dokonalejšia technika zmenšila požiadavky na pracovný a odkladací priestor, čo umožňuje vytvoriť vhodné pracovné podmienky aj v malých bytoch.


Trendom dneška je mobilita a variabilita – miestnosti sa dokážu meniť podľa aktuálnych potrieb obyvateľov bytu a nábytkové prvky na kolieskach sa podľa potreby premiestňujú do rôznych zón obytného priestoru.
Mobilné, variabilné a pritom kompletne vybavené pracovisko sa dá podľa potreby premiestňovať, či ukryť hoci za dvierkami skrine. Ak občas pracujete doma, ale v byte máte menej miestností, ako potrebujete, môžete všetku potrebnú techniku hocikedy vypnúť a zavrieť za ňou dvere vstavanej skrine, resp. stiahnuť roletu. Do šatníka môžete presunúť celé pracovisko vo forme mobilného kontajnera.

Sample Image Buďte originálni
Aj v pracovni je dôležitý dizajn zariadenia a doplnkov, ktorý spríjemní atmosféru a práca tak ide lepšie od ruky. Napríklad isté farebné odtiene v nás podvedome vzbudzujú konkrétne pocity. Dbajte teda na farby a použité materiály.
V súčasnosti je trendom zariaďovať pracovne v modernom štýle. Často sa používajú oceľové a kovové doplnky v kombinácii s čiernou farbou vybavenia, na stenách sa objavujú kombinácie rôznych odtieňov sivej. Taká pracovňa má síce špičkový dizajn, horšie je to však s jej účelnosťou. Chladné kovové odtiene po určitom čase unavujú oči a pracovný výkon klesá.
Opakom je tradičná drevená pracovňa. Prírodné materiály a farby prirodzene uvoľňujú napätie a stres a vytvárajú veľmi dobrú pracovnú atmosféru. Ako teda vytvoriť pracovňu, kde bude radosť pracovať, čím stopercentne splní svoju funkciu?
Vymaľujte miestnosť farbami v odtieňoch čokoládovej. Príjemným kontrastom je kombinácia čokoládovo hnedej a krémovej. Na svetlé steny môžete primaľovať hnedé vzory. Originálne sú napríklad plné kruhy rôznych veľkostí.

 
Sample ImageSample ImageSprávne umiestnenie počítača
Z hľadiska umiestnenia počítača je najdôležitejší monitor. Ten býva často nevhodne umiestnený – príliš blízko alebo príliš vysoko, čo môže spôsobiť zdravotné problémy. Monitor s 15 až 17-palcovou obrazovkou má byť vzdialený od očí aspoň 40 cm (optimálne 60 – 90 cm). Horný okraj obrazovky má byť asi vo výške očí. Príliš vysoko umiestnený monitor spôsobuje napätie krčných svalov a následne bolesti hlavy. V malých izbách sa tieto požiadavky plnia ťažko – riešením je laptop, notebook či plochý monitor.
Na stole má byť dosť miesta na klávesnicu aj myš, aby ste na ne pohodlne dosiahli bez naťahovania ramena či celého trupu. Plochu na literatúru či šálku kávy môže tvoriť aj malý zásuvkový kontajner na kolieskach.
Monitor umiestnite tak, aby sa od obrazovky neodrážalo svetlo z okna či svietidla – najlepšie je, ak je okno na boku. Umelé osvetlenie má byť rovnomerné a v zornom uhle nemá byť žiaden svetelný zdroj (ani okno). Aj nenápadné trvalé oslňovanie drobnými odleskmi od obrazovky, či príliš veľké svetelné kontrasty totiž spôsobujú únavu očí a problémy so zrakom.


TEXT Barbara Turčíková
FOTO Huelsta, SVO, Vision Milieu, archív redakcie

Pin It