orgatec_150x100
Medzinárodný veľtrh modernej kancelárie a zariadení ORGATEC 2012 sa bude zaoberať otázkami, ktoré vyplývajú z aktuálnych požiadaviek firiem na pracovný priestor.

 

 

 

Od 23. do 27. októbra 2012 sa v Kolíne nad Rýnom predstavia spoločnosti z oblasti výroby kancelárskeho nábytku, zariadení, ale aj moderných komunikačných technológií. Cieľom organizátorov je ponúknuť riešenia, ktoré reflektujú nové spôsoby kooperácie na pracovisku a komunikácie medzi zamestancami či vrcholovými manažérmi.

 

orgatec_10_017_133

 

Open-space pod drobnohľadom

Znalosti a výmena skúseností zohrávajú v malých aj veľkých spoločnostiach čoraz dôležitejšiu úlohu. Pracovníci však rovnako potrebujú prostredie ideálne na úlohy, ktoré vyžadujú koncentráciu. Na veľtrhu sa preto dočkajú podrobnej analýzy najmä open-space koncepty. Ako predpovedá oficiálna správa ORGATEC, donedávna preferované dizajnové riešenia kancelárskych priestorov budú musieť čeliť novým výzvam. Požiadavky sa budú klásť najmä na výrobcov kancelárskeho mobiliáru a deliacich komponentov, ktoré by mali firme umožniť bez väčšej námahy pretvoriť priestor podľa aktuálnych potrieb tímu. Hlavným trendom nastávajúcich rokov budú preto posuvné, pohyblivé, skladacie a rozkladacie prvky ako rozličné boxy, sklápacie stolíky, odoberateľné elektronické moduly, kontajnery, panely a ďalšie kancelárske elementy.

 

orgatec_10_014_001

 

Kancelária vo vrecku

Nemalý podiel majú, samozrejme, aj digitalizácia a informačné technológie. Pracovný priestor je totiž v súčasnosti viac mobilný. „V rámci mojej komunikácie pracujem až na 50 percent s videami," uvádza Stefan Keuchel, hovorca nemeckej pobočky Google. K slovu sa teda budú hlásiť aj priestory s jednoduchým online pripojením a potrebným vybavením, napríklad pre konferenčné video hovory alebo krátke online stretnutia. Moderné firmy vo veľkom využívajú interaktívne panely, pracovné lounge kúty či „kanceláriu vo vrecku", ktorú zastupujú samotné webové aplikácie.

 

orgatec_10_012_093

 

Ergonómia práce

Ďalšou témou, na ktorú už teraz upozorňuje ORGATEC, je ergonomicky vyhovujúce, zdravé a motivujúce pracovné prostredie. Lekári radia, že človek by mal stráviť v sede maximálne 50 percent svojho pracovného času, 25 percent aktivít robiť v stoji a zvyšných 25 percent by mal tvoriť pohyb. Ľuďom so sedavým zamestnaním by mohol pomôcť napríklad špeciálne vyvinutý pracovný stôl umožňujúci sedenie aj státie. Vystavovatelia však upozorňujú aj na problematiku generačne rozdielnych tímov, a teda aj zmiešaných požiadaviek na pracovný priestor a nastaviteľnosť jeho prvkov. Veľtrh však prispeje aj ďalšími témami, ktoré budú v centre pozornosti: správne osvetlenie, redukcia hluku a rušivých momentov, motivácia pomocou dizajnu a farieb, udržateľnosť či technologicky sofistikované riešenia.

 

orgatec_10_007_019

 

pripravila: Anna Salvová

zdroj a foto: Koelnmesse GmbH

 

 

Pin It