6. 2. 2017

Je obklopený prírodou, ale nie až tak ďaleko od civilizácie. Rešpektuje tradičnú vidiecku architektúru, no umožňuje pohodlné a atraktívne bývanie v novostavbe.

004

Neďaleko Železného Brodu na Liberecku vyrástol na mieste, kde stála stará chalupa, dom s typickou sedlovou strechou. Pred ním lipa, za nám gaštan a všade dookola výhľady do krajiny s údolím rieky.

002

Dlhý dom so strechou v tvare trojuholníka vychádza pre tento kraj z tradičného tvaroslovia, ale formujú ho súčasné stavebné materiály. Masívne kamenné piliere obložené bridlicovými doštičkami striedajú otvorené priestory vyplnené veľkými oknami. Súkromné priestory zakryté pred zvedavými pohľadmi okoloidúcich sa striedajú s otvorenými časťami, z ktorých sa majitelia domu môžu kochať pohľadom do okolia.

001

Architekti Jiří Opočenský a Štěpán Valouch navrhli dom ako dvojpodlažný. Každé podlažie má úžitkovú plochu 140 metrov štvorcových. V prízemnej časti vidieckeho domu je veľká obývačka prepojená s kuchyňou a jedálenským kútom. V skrytej časti umiestnili saunu so sprchou a vaňou.

007

Obytný priestor na poschodí limituje zužujúca sa strecha. Okrem kúpeľne sa tu nachádzajú dve veľké spálne, jedna s prístupom na balkón.

009

008

006

010

005 1

003

text: bk
foto: OV-A

Pin It