zvonarka chybik kristof vizualizacia exterierZdroj: Chybík + Krištof

 

Ako vyzerá brutalistická stavba po rekonštrukcii z dielne známych architektov Chybík + Krištof? Odpoveď nájdete v Brne.

 

Jeden z brnenských dopravných uzlov dostal novú tvár. Od novembra 2019 prebiehala pod taktovkou dvojice Chybík a Krištof (známych napríklad tiež návrhom vertikálneho parkovania) rekonštrukcia tohto významného verejného priestoru. Architekti sa rozhodli zachovať jeho brutalistickú podobu.

Zásah do krehkého ekosystému

Cieľom bolo pretvoriť chátrajúci verejný priestor na funkčnú entitu, ktorá sa dokáže prispôsobiť vyvíjajúcim sa sociálnym potrebám. „„Autobusové nádraží Zvonařka považujeme za jeden z významných európskych verejných priestorov, preto je pri jeho regenerácii nevyhnutné brať do úvahy mnoho faktorov,“ vysvetlil Ondřej Chybík. 

 

zvonarka chybik kristof vizualizacia noc

Zdroj: Chybík + Krištof

 

Medzi tieto faktory podľa neho patrí nielen jasná a účelná funkčnosť objektu, ale tiež potreby užívateľov tohto priestoru. Najdôležitejší však podľa Chybíka je zásah do krehkého ekosystému, v ktorom sa prepájajú spoločensko-politické faktory, ekonomika, historické dedičstvo a obavy o životné prostredie. Pri rekonštrukcii tak bolo nutné mať na pamäti všetky tieto aspekty.

Stovky nových svetiel podporia monumentálnosť objektu

Zvonařka v uplynulom období prešla hneď niekoľkými zmenami. Najprv stavbu očistili a dostala svetlý náter. Ten ju opticky zväčšil. Opravy sa dočkala aj oceľová priehradová konštrukcia strechy, dielo považované za unikátne nielen v Čechách, ale v celej Európe. Cestujúcim bude dojem vzdušnosti a svetlosti dotvárať takmer 400 nových svetiel. Architekti všetkými krokmi dosiahli ešte väčšiu monumentálnosť tejto stavby. Zároveň je vďaka rozšíreniu konštrukcie stanica lepšie priechodná a bezbariérová. 

 

zvonarka chybik kristof vizualizacia

Zdroj: Chybík + Krištof

 

Mobiliár sčasti repasovali podľa návrhu architektonického dua, časť pochádza z dielne špecialistov na vonkajší nábytok. Finálnou fázou rekonštrukcie je priestor pred výpravnou budovou. Celkové náklady na rekonštrukciu pre majiteľa autobusovej stanice, spoločnosť ČSAD Brno Holding, sa pohybujú na úrovni asi sto miliónov českých korún (viac ako 3,8 milióna eur).

Na streche okrem autobusov zaparkujú aj autá

Ústredná autobusová stanica Brno-Zvonařka bola postavená v rokoch 1977 – 1985. Práce prebehli v dvoch etapách, pričom tá tretia – vybudovanie výškovej budovy ČSAD – sa nikdy neuskutočnila. Stavba má štvorcový pôdorys, jeho strecha zároveň slúžila ako odstavná plocha pre 92 autobusov. Po novom tu však vznikne aj 53 nových parkovacích miest pre verejnosť prepojených výťahom s nástupišťom a výpravnou budovou.

zvonarka stara podoba

Stará podoba stanice, ktorá bývala označovaná aj za hanbu mesta. Zdroj: Chybík + Krištof

 

Pin It