16. 3. 2017

Slovensko sa dlhodobo radí medzi krajiny, v ktorých sa mladým ľuďom nechce utekať z rodičovského hniezda. Viac ako štvrtina Slovákov býva u rodičov. Väčšina z nich plánuje vlastné bývanie do dvoch rokov a predovšetkým na úver. Od rozhodnutia ísť do vlastného ich odrádza obava z neschopnosti splácať úver a nedostatok finančných prostriedkov.

 

hypo

 

Kým viac ako polovica (54 %) Slovákov uviedla, že býva vo vlastnom, až 27 % opýtaných priznalo, že žije ešte u rodičov. Takéto zistenia priniesol prieskum Nadácie Partners a agentúry Focus zameraný na financovanie bývania Slovákov.

 

Výhody „mama hotela“ si takto užívajú najmä vysokoškoláci (20 až 24 rokov), kde s rodičmi býva 68 percent opýtaných. No pomerne vysoké percento - 32 % - zastávajú absolventi škôl a mladí vo veku 25 až 34 rokov. Ďalších 13 % oslovených si platí podnájom a 5 % býva u partnera.

 

Aj keď mladí ľudia o zabezpečení vlastného bývania uvažujú, odrádza ich nedostatok financií, ale aj obava z neschopnosti splácať úver. „Táto obava sa dá preklenúť testom schopnosti splácania úveru. Záujemca o hypotekárny úver by si mal najskôr vyskúšať minimálne pol roka odkladať bokom rovnakú sumu, akú by platil mesačne pri hypotéke. Počas tohto obdobia sa ukáže, či bude schopný v budúcnosti hypotéku splácať. Ak nie, treba zvýšiť príjem, alebo prehodnotiť výdavky,“ hovorí odborníčka na osobné financie Andrea Straková.

 

Podľa jej slov je najlepším dlhom žiaden dlh, v prípade hypotekárnych úverov je to však inak. „Úverom na bývanie vykrývame jednu zo svojich životných potrieb – bývanie. Pri súčasných cenách nehnuteľností sa len málokomu podarí kúpiť byt za hotové, obzvlášť ak hovoríme o veľkých mestách. Väčšinou ide o kombináciu vlastných úspor a dofinancovanie hypotekárnym úverom, prípadne pôžičkou,“ vysvetľuje.

 

Podobný scenár naznačuje aj prieskum. Nejaký typ úveru na financovanie kúpy nehnuteľnosti využilo 60 % respondentov a z nich až 81 % tento úver aktuálne stále spláca. Priemerná mesačná splátka sa pohybuje okolo 200 eur. „Investovať do vlastného bývania určite má zmysel, pokiaľ je hypotéka rozumne nastavená. Mesačná splátka úveru by nemala presiahnuť 30 % z príjmu. Čo však treba zdôrazniť, je potreba vytvoriť si rezervu ešte pred tým, ako si úver na bývanie zaobstaráme,“ varuje Straková. Strata schopnosti splácať hypotéku nastane podľa nej vtedy, ak vzniknú nečakane zvýšené výdavky, alebo dôjde k mimoriadne zníženým príjmom.

 

Správca Nadácie Partners Juraj Juras potvrdil, že napriek tomu, že financovanie bývania patrí spravidla k najvyšším položkám v rodinných rozpočtoch, Slováci pristupujú k svojim financiám i finančným záväzkom neuvážene. Problémy im môžu spôsobiť dlhodobé výpadky príjmu.

 

text: bk, Nadácia Partners

foto: Pixabay