4. 5. 2017

Priemerná cena bývania na Slovensku dynamicky rastie. Pretrvávajúci dopyt po bývaní prispel k medziročnému nárastu cien o 7,6 %.

sky 670328 1280

Ceny nehnuteľností boli v prvom štvrťroku 2017 v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom o 28 eur na meter štvorcový drahšie. Priemerne dnes záujemca o bývanie zaplatí za meter štvorcový 1332 eur. Vyplýva to z analýzy, ktorú zverejnila Národná banka Slovenska.

K dosiahnutiu historického vrcholu z polovice roku 2008 chýbajú aktuálnej priemernej cene bytov ešte takmer 3 percentá a priemernej cene domov zhruba 15 percent. Priemerné ceny väčších, štvorizbových a päťizbových bytov, sú už v súčasnosti vyššie ako bolo ich historické maximum. „V rámci bytov najvýraznejšie medziročne vzrástla priemerná cena jednoizbových bytov (o 16,1 %) a najmenej vzrástla priemerná cena štvorizbových bytov (o 4,8 %). Ceny rodinných domov sa zvýšili medziročne v priemere o vyše 3 % a ceny rodinných víl o vyše 7 %,“ vyčíslili analytici Národnej banky Slovenska vo svojom komentári.

Upozorňujú, že rast priemernej ceny bývania nebol v prvom kvartáli vo väčšine regiónov dostatočne kompenzovaný rastom príjmov domácností. To sa prejavilo na stagnácii až zhoršovaní celkovej dostupnosti bývania z dlhodobého hľadiska. Vo väčšine slovenských krajov došlo najmä k zhoršeniu dostupnosti bývania v bytoch. "V súčasnosti je možné z hrubého príjmu "si zaobstarať" v priemere od 0,7 m2 obytnej plochy v Bratislavskom kraji až po zhruba 1,4 m2 obytnej plochy v Nitrianskom kraji. Aktuálne sa môže splatiť priemerné bývanie o rozlohe 60 m2 z priemerného hrubého mesačného príjmu v Nitrianskom kraji orientačne zhruba za 3,6 roka, kým v Bratislavskom kraji za viac ako 6,8 roka," spresnili analytici centrálnej banky.

Z porovnania cien bývania v jednotlivých krajoch vyplýva, že medziročne opäť najvýraznejšie vzrástla priemerná cena bývania v Nitrianskom kraji (o 16,9 %) a najmenej v Košickom kraji (o 2,7 %). „Priemerná cena bývania vo východoslovenských regiónoch a v Žilinskom kraji na začiatku roka 2017 medzištvrťročne stagnovala alebo sa mierne znížila. V Banskobystrickom kraji dokonca poklesla medzištvrťročne o 0,5 % a medziročne o 2 %.“

text: bk
foto: Pixabay