stavba domu pexels ilustracna2

Foto: Pexels

 

V prvej časti nášho miniseriálu o stavbe rodinného domu sme sa pozreli bližšie na základy, energetickú triedu a steny. V druhej sme sa venovali dverám, oknám, schodom a výberu farieb. Teraz si prečítajte o vykurovaní, chladení a streche.

 

Vykurovanie a chladenie

V rámci vykurovacieho systému by sme sa mali zamerať na palivo, ktoré používame, plánovanú energetickú stratu objektu a napríklad aj finančné prostriedky, ktoré máme k dispozícii. „Výhodou rekuperácie vzduchu je skutočne riadené vetranie. Tým zaručíme dostatočné vetranie v miestnostiach, kde je vetranie potrebné, a v čase, keď je potrebné. Či už ide o klasické obytné miestnosti alebo napríklad spálne, vetranie otvoreným oknom býva nedostatočné a nekomfortné. Spomenúť musíme aj výhodu akustickú, keď pri použití rekuperácie nie sme rušení hlukom z otvoreného okna,“ vysvetľuje Miroslav Drobník obchodný riaditeľ CIKO, s. r. o. Pravidelný prísun čerstvého vzduchu je pre nás nevyhnutný. Vetranie prostredníctvom otvorených okien však spôsobuje únik tepla, vyššiu hlučnosť a prašnosť v interiéri, čo znižuje komfort v domácnosti. Priebežná výmena vzduchu s vetracími systémami s rekuperáciou vzduchu WOLF zamedzí vzniku plesní, odstraňuje zápachy a CO₂, filtruje prach a peľové častice a ušetrí až 20 percent nákladov na energie. Riadené vetranie je obzvlášť výhodné ak trpíte alergiami, mate malé deti alebo máte doma  huňatých domácich miláčikov. Kombináciou riadeného vetrania a efektívneho vykurovania je možné dosiahnuť zdravé vnútorné prostredie s výnimočným komfortom v akomkoľvek objekte.

„Vykurovacie systémy WOLF vám pomôžu získať dokonalú tepelnú pohodu aj v najtuhšej zime. Sú moderné, spoľahlivé a energeticky úsporné. Plynový kondenzačný kotol alebo tepelné čerpadlo sú pre nás prvou voľbou. Zmestia sa aj do malých priestorov, majú dlhú životnosť, nízku spotrebu, veľmi nízke emisie škodlivín, jednoduchú údržbu a tichú prevádzku. Reverzibilné splitové alebo monoblokové tepelné čerpadlá navyše dokážu aj chladiť, čo sa v lete určite oplatí,“ vysvetľuje Dana Masaryková, Marketing Manager CZ&SK WOLF Slovenská republika, s. r. o. Zdravé vnútorné prostredie pre nás znamená kombináciu a harmóniu všetkých prvkov a zariadení tak, aby sme dosiahli optimálnu tepelnú pohodu a mali k dispozícii vždy dostatok čerstvého a zdravého vzduchu. 

Nulová spotreba energie

Keď hovoríme o výstavbe súčasných domov s takmer nulovou spotrebou energie, tak zníženie primárnej energie pod hranicu triedy A0 môžeme dosiahnuť veľmi výrazným znížením potreby energie, alebo vysokým podielom použitia obnoviteľných zdrojov energie (fotovoltika, biomasa a pod.) pri zachovaní spôsobu výstavby ako do roku 2020. „Je dôležité preferovať také stavebné materiály, ktoré sú kompatibilné a eliminujú vznik tepelných mostov. Efektívne riešenie sa väčšinou nachádza niekde medzi týmito extrémami a súčasne stále platí, že optimálne riešenie je vždy individuálne. Všeobecne sa však vypláca vyváženosť a komplexnosť riešenia.  Treba prihliadať i na tvar domu a orientáciu. Napríklad pri dvojpodlažnom dome obdĺžnikového pôdorysu nebudeme potrebovať také výrazné zlepšenie konštrukcií a techniky, ako pri bungalove,“ vysvetľuje Martin Mihál, vedúci technického oddelenia Xella CZ & SK. Na trhu existujú moderné murovacie materiály s vynikajúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami, ktoré spĺňajú súčasné normové požiadavky na obvodové steny a sú vhodné aj na stavbu domov s takmer nulovou potrebou energie aj bez zateplenia. 

 

stavba domu pexels ilustracna

Foto: Pexels

 

Strecha nad hlavou

Architekti ju nazývajú piatou fasádou, vzhľad domu totiž ovplyvňuje nemenej významne ako jeho priečelie. Či už si zvolíte šikmú alebo plochú strechu, pri moderných rodinných domoch sa oplatí staviť na jednoduchosť, ktorá svedčí súčasnej architektúre a znamená tiež menej problematických detailov. Nová strecha nebude len spotrebný tovar, ktorý sa kupuje na pár rokov, ale je to investícia ktorá musí slúžiť desaťročia. Preto musí byť vyrobená nielen z kvalitného materiálu, ale musí byť aj kvalitne namontovaná. Ako sa rozhodnúť správne? “Strešná krytina by vás mala prežiť, preto si treba dať pozor pri výbere toho správneho druhu a zohľadniť rôzne kritériá. Ani tá najkvalitnejšia strešná krytina vás neuchráni pred problémami, pokiaľ bola neodborne položená. Preto počítajte, prepočítavajte, merajte a hlavne nezabúdajte do toho procesu zahrnúť aj rady a ruky odborníkov, aby ste nakoniec nemuseli vykladať na stôl v obývačke kýble na vodu vždy, keď zaprší. Okrem správne namontovaných strešných krytín existujú krytiny s pridanou hodnotou. Efektívne využitie solárnych panelov na streche – ideálnym riešením je, ak sa o umiestnenie týchto zariadení rozhoduje investor už v čase projektovej prípravy. Dnes sú k dispozícii solárne panely, ktoré je možné inštalovať priamo do strešnej roviny, prípadne majú tvar škridiel a na prvý pohľad ich laik od klasickej škridly len ťažko odlíši. Príkladom je škridla Generon, ktorú vyrába naša spoločnosť” vysvetľuje Peter Barbuš, obchodný riaditeľ spoločnosti Mediterran Slovakia s.r.o.

Sedlová strecha sa s príjemným efektom uplatňuje aj v modernej architektúre. Dôležitá je aj jej tepelná izolácia. Jej hrúbka závisí od vlastností konkrétneho materiálu, podľa platnej normy je potrebných približne 30 cm minerálnej izolácie. Podstatné je tiež dodržanie tesnosti proti zrážkovej vlhkosti z vonkajšej strany a zo strany interiéru vytvorenie vzduchotesnej vrstvy, ktorá zabráni prenikaniu vodnej pary do konštrukcie. To znamená vrstvy na to určených fólií dôkladne utesnených páskami. Aj malé škáry, napríklad pri prechode inštalácií totiž môžu viesť k energetickým stratám, stavebným poruchám či poškodeniu konštrukcie. Prispôsobenie tradičnej konštrukcie šikmej strechy na bývanie teda prináša komplikované detaily, s ktorými je spojená vyššia prácnosť aj cena. Moderné riešenie ponúkajú tzv. ťažké strechy (napríklad keramické alebo pórobetónové), ktoré majú jednoduchšiu konštrukciu, ich výhodou je aj vyššia tepelno-akumulačná schopnosť, vďaka ktorej dokážu účinne eliminovať teplotné výkyvy v podkroví.

Plochou strechou možno čisto a jednoducho prekryť v podstate ľubovoľný pôdorysný tvar. Jej presahy sa môžu využiť na zatienenie zasklených plôch, čím sa efektne a zároveň účinne obmedzí letné prehrievanie interiéru. Ploché strechy charakterizuje jednoduchosť – či už ide o vzhľad alebo konštrukciu – a jednoduchosť patrí k typickým znakom modernej architektúry. Ploché strechy však majú vyššie nároky na údržbu a v porovnaní so šikmými aj kratšiu životnosť. Komplikácie môžu spôsobiť napríklad prechody cez strechu v spojení s nekvalitnou prácou. Pri správnom a funkčnom odvodnení, použití kvalitných materiálov a dodržaní technologických postupov však funguje plochá strecha veľmi spoľahlivo. Pri rodinných domoch obvykle postačuje najjednoduchšie riešenie – tzv. jednoplášťová plochá strecha s bežným poradím vrstiev (s hydroizoláciou navrchu a tepelnou izoláciou pod ňou). Poradie vrstiev však môže byť aj obrátené alebo zmiešané, takisto strešných plášťov môže byť viac – dva alebo tri, oddelené vzduchovou medzerou. Dosiahnu sa tým lepšie vlastnosti, zložitejšie konštrukcie sú však aj drahšie. 

 

stavba domu unsplash ilustracna

Foto: Unsplash

 

Zelená strecha

Čoraz viac sú v centre záujmu aj zelené strechy. Pomaly, ale isto sa dostávajú „pod kožu“ investorom rodinných domov. Zelenú strechu možno využívať ako priestor na relax, môžete ju využiť na piknik, čas strávený s rodinou, rôzne hry. Je to skrátka váš súkromný park, navyše s krásnym výhľadom. Na bytových domoch a verejných budovách môžu vznikať komunitné záhrady,  môžete tu pestovať  vlastné lokálne potraviny: ovocie, zeleninu, bylinky... Možností je naozaj veľa, stačí  zapojiť fantáziu. Určite viete, koľko ste zaplatili za svoj pozemok alebo aká je jeho hodnota v danej oblasti. Skúste si spočítať, o koľko peňazí „prídete“ tým, že strechu nebudete využívať. A aké sú výhody zelenej strachy? Zelené strechy sú jedným z najlepších riešení pri prinášaní zelene do miest. Je pomerne ťažké v husto zastavanej oblasti nájsť miesto na vybudovanie parku. Keď si však uvedomíme, že v každom meste sú tisícky metrov štvorcových úplne nevyužité, zrazu sa zazeleňovanie vôbec nezdá ako zložitá úloha. Keby boli všetky ploché strechy v meste zelené, vyzeral by pohľad na mesto oveľa príjemnejšie. Taktiež sa výrazne postarajú o zmiernenie prehrievania miest, zachytávanie prachu a smogu, odľahčenie kanalizácie a udržiavanie prirodzenej vlhkosti.

Pin It