Sample ImageInteriér netvorí len zariadenie, dispozičné riešenie, umiestnenie okien a dverí či farebnosť stien. Rovnako dôležitým a v niektorých prípadoch dokonca určujúcim prvkom je podlaha, ktorá môže do značnej miery interiér opticky zjednotiť a esteticky zvýrazniť, ale môže ho i vizuálne „rozbiť“.

 

Keramika a kameň
Keramická dlažba sa používa tam, kde vyžadujeme dlhú trvanlivosť, odolnosť voči opotrebovaniu a zvýšenej vlhkosti i ľahkú údržbu. Je tvrdá, pevná, nehorľavá, ľahko sa čistí.
Podstatne drahší je kameň, či už prírodný alebo umelý. Najčastejšia sa používajú mramor a žula. Neobvyklá však nie je ani bridlica, kremenec a travertín. Povrchové plochy môžu byť prírodné zdrsnené i brúsené a leštené. Sympatickou vlastnosťou kameňa je jeho tvrdosť a odolnosť voči poškodeniu. Aj kamennú dlažbu je vhodné doplniť podlahovým kúrením. Cenovo dostupnejší je umelý kameň, ktorý je na trhu v mnohý farebných odtieňoch.
 

Sample ImagePohodlné PVC, trvanlivý vinyl
Ďalším typom podlahy je PVC. Ľahko sa ohýna, neláme sa a nevyžaduje špeciálnu údržbu. Na čistenie stačia bežné saponáty. Je oveľa lacnejšie ako prírodné linoleá.
Ak ste si nevybrali žiadnu podlahovín, môže to byť aj Novilon, ktorý použijete na svoju podlahu. Ide o mäkčený vinyl s priehľadnou ochranou vrstvou brániacou opotrebovaniu. Ľahko sa udržiava, má dlhú životnosť a možno ho recyklovať. Má vysoké tlmiace účinky a pri dlhom státí nespôsobuje problémy s chrbticou..

Dostupný laminát či módne linoleum
V súčasnosti sú módne laminátové podlahy. Dobre vyzerajú a sú lacnejšie ako klasické palubovky a parkety. Najčastejšie imitujú drevený povrch. Odolávajú opotrebovaniu, dobre sa udržujú a k dostať ich v mnohých odtieňoch a vzoroch, ktoré možno zaujímavo kombinovať. Možno ich  použiť v miestnostiach, kde nie je príliš vlhko. Laminátovou podlahu stačí vysať, zamiesť či utrieť vlhkým mopom.
Obľúbené a módne je aj linoleum. Úžitkové vlastnosti, pestrá farebná škála a množstvo vzorov, z ktorých môžeme vyberať, robí túto prírodnú krytinu aj dnes veľmi atraktívnou. Má vynikajúce izolačné vlastnosti, je pevné a trvanlivé a vďaka antistatickej a antibakteriálnej úprave je vhodné aj pre alergikov. Treba však rátať s priebežným ošetrovaním voskom či špeciálnou pastou, aby si aj po čase udržalo lesklý povrch.

Do sucha drevo, pre alergikov korok
Pre svoj vzhľad, tepelno-izolačné vlastnosti a dostupnosť sa však najväčšej priazni teší drevo. Na výrobu sa využívajú nielen domáce, ale i exotické dreviny. Podlahy možno dobre impregnovať a penetrovať.
Na palubovkové podlahy sa používa drevo ihličnanov (smrek, borovica, smrekovec), tvrdšie dreviny – buk, dub, jaseň zasa na výrobu parkiet či plávajúcich drevených podláh. Drevené podlahy sa hodia do suchých a čistých priestorov.
Ľahká, teplá a antistatická je podlaha z korku. Hodí sa aj do domácností alergikov. Vyžaduje však čo najrovnejší podklad a jej povrch treba ošetriť špeciálnymi lakmi, obsahujúcimi tvrdidlo.
Korok sa dobre udržiava a má dlhú životnosť. Navoskovanú korkovú podlahu treba dva až trikrát za rok ošetriť čistým včelím voskom, lakovanú stačí iba utierať vlhkým mopom vodou s bežným saponátom.

Sample ImageSample Image


Kvalitný podklad
Základom každej kvalitne položenej podlahy je pevný, dokonale rovný a suchý podklad. Tu nám pomôžu nivelačné stierkovacie hmoty, ktoré sa po povrchu roztečú a vyrovnajú ho. Pri práci sa oplatí precíznosť. Po nanesení bezchybného podkladu naň rozprestrieme polyetylénovú fóliu, ktorá zabráni drevu nasiaknuť vlhkosť z betónu, čo by neskôr viedlo k zdeformovaniu podlahy. Na fóliu sa ešte dáva podložka z penového polystyrénu. Až potom sa môže začať s vlastným ukladaním podlahy.

Čo by sme mali vedieť
Nekupujme sami podlahu, ani materiály potrebné na jej uloženie či ukončenie. Zverme to radšej odborníkovi, ktorý bude našu podlahu ukladať. Skúsený remeselník dokáže vybrať vhodnú podlahu a posúdiť, či bola správne sušená a skladovaná. Parketár by nám mal poradiť aj pri výbere čistiacich prostriedkov na podlahu podľa druhu dreva a typu podkladu. Najlepšie je, ak nám materiál dodá a potom uloží podlahu tá istá osoba.
Ak sme sa predsa len rozhodli kúpiť podlahu bez pomoci odborníka, žiadajme aspoň, aby nám v obchode či v dielni premerali vlhkosť doštičiek. Vlhkosť kvalitnej drevenej podlahy sa má pohybovať medzi 8 – 11 percentami.


TEXT Barbara Turčíková
FOTO Rako, Fergusson, archív redakcie

 

 

 

Pin It