Active ImageSchody, obrubníky, vysoké prahy, úzke dvere a chodby, rôzne výškové úrovne, malé uzavreté priestory, vysoké police na stene... Maličkosti, ktoré spravidla ani nevnímame. Sú však ľudia, pre ktorých môžu byť neprekonateľnými prekážkami.

 

 

 

Pri tvorbe obytného prostredia treba myslieť i na nevidiacich, ľudí s ortopedickými pomôckami, starších ľudí a vozíčkarov. Aby si mohli vyjsť na nákupy, do zamestnania, za zábavou, vybaviť si veci na úradoch, aby neboli izolovaní od ľudí a bežného života. V podstate ide o pomerne jednoduché veci. Tam, kde sa výška prekonáva schodiskom, treba pamätať na tých, čo potrebujú rampu. Prispôsobiť im parkoviská, vyhnúť sa zbytočným obrubníkom. Uľahčiť im prístup a vstup do budov, umožniť im pohyb bez prekážok a používanie jednotlivých priestorov a ich zariadení.

Active ImageZákladom je bezkolízny a neobmedzený pohyb po dome či byte. Podľa tejto požiadavky treba dimenzovať a plánovať prepojenie jednotlivých miestností, „vžiť“ sa do potrieb handicapovaného človeka. Priestor na základné manévrovanie invalidného vozíka je 120 x 150 cm alebo kruh s priemerom 150 cm na otočenie o 360º. Dôležité sú údaje určené rozmermi vozíka (presné závisia od konkrétneho typu). Výška sedu je asi 51 cm, dĺžka vozíka 121 – 135 cm, výška kolien 67 cm, výška podrúčky 72 cm, šírka vozíka s človekom 90 cm.

 

Vstupné priestory
Najskôr sa treba do domu bez problémov dostať. V prípade výškového rozdielu po rampe. Schody musia byť vybavené pojazdnou plošinou. Ďalšou prekážkou môže byť prejazdná šírka dverí. Odporúča sa aspoň 90 cm. To isté platí aj pre výťah. Na dverné krídla treba namontovať pomocné madlo (najmä z vonkajšej strany), ideálna je bezprahová úprava. Do vedľajších priestorov sú lepšie posuvné dvere. Chodby majú mať šírku 120 cm. V bytovom dome musia byť vstupy do bytu na rovnakej úrovni ako nástup do výťahu (bez vyrovnávacích schodov). Potrebný je manévrovací priestor pred dverami výťahu a bytu, treba vylúčiť možnosť skĺznutia vozíka na schody.

Active ImageOkná a balkóny
Pamätajme aj na úpravu okenných otvorov. Sediacemu vyhovuje okno umiestnené nižšie. Parapety okien musia byť vo výške aspoň 70 cm, ovládanie okien a ochranná tyč vo výške cca 90 cm. Kontakt s vonkajším prostredím ľuďom na vozíku často nahrádza balkón či lodžia. Ich hĺbka má byť min. 150 cm, prístup cez širšie bezprahové dvere (výška prahu max. 2 cm). Kvôli výhľadu je lepšie znížiť pevnú časť zábradlia na 80 cm. Ideálna je, ak to podmienky umožňujú, terasa.

Ergonómia kuchyne
Pri plánovaní kuchyne sú dôležité viaceré parametre: telesná výška (pre výšku spodných skriniek a pracovnej dosky, ako aj pre výšku spodnej úrovne horných skriniek); či bude kuchyňu používať pravák alebo ľavák (podľa toho sa určí umiestnenie a poradie jednotlivých centier); či má používateľ telesný hendikep (prispôsobenie výšky pracovnej dosky pre osobu na vozíku, absencia horných skriniek).
Active ImageNajvhodnejšia je dispozícia kuchyne s priamou nadväznosťou na stolovanie. Plocha miestnosti musí umožniť otočenie vozíka o 360º (voľný priestor Ø150 cm). Prácu pri pracovnej linke uľahčí možnosť zasunutia vozíka pod pracovný pult. Ideálna je úplná podjazdnosť pracovnej dosky. Treba dokonale premyslieť nadväznosť jednotlivých činností v kuchyni: varenie, umývanie riadu, pracovná doska. Povrchová úprava podlahy má byť ľahko udržiavateľná, nešmykľavá, bezpečná.
Pevné spodné skrinky nie sú najvhodnejšie, lepšie sú kontajnery na kolieskach s vysúvacími policami či drôtenými košmi, prístupné aj zboku. Drôtené koše s vyššou nosnosťou, vysúvané po kovovej konštrukcii a prístupné z oboch strán sú vhodné aj pre potravinové skrinky (ich výška je max. 150 cm). Ak majú byť na skrinkách dvere, voľme posuvné či roletové. Vrchné skrinky môžu byť zavesené vo vhodnej výške, so zatváraním zdola odklápacími dvierkami. Pamätajme aj na veľké, ľahko uchopiteľné úchytky.
Dosahové možnosti a manévrovacie schopnosti vozíčkara treba zohľadniť aj pri elektroinštalácii: vhodná výška elektrozásuviek je od 40 – 105 cm, spínačov 120 cm.

Úložné priestory
Usporiadanie úložných priestorov a vybavenie kuchyne spotrebičmi má zohľadniť menšie dosahové možnosti. Chladnička a rúra na pečenie majú byť vyvýšené. Chladnička 40 – 50 cm nad podlahou, rúra 70 – 80 cm, varný panel 73 cm. Z hľadiska prístupu nie je vhodné dať sporák do rohu miestnosti – chýba pracovná plocha, obmedzuje to jeho otváranie a znečisťuje sa stena. Ľahko prístupný a ovládateľný má byť aj digestor. Drez na umývanie riadu voľme radšej plytký a položený nižšie, aby netrpeli ruky. Aj ovládacie prvky – zásuvky, vypínače, batérie majú byť ľahko dostupné.

Zariadenie kúpeľne
Riešenie kúpeľne musí umožňovať manévrovanie vozíka, takže treba rátať s väčším priestorom. Hygienické zariadenia musia byť riešené tak, aby boli prístupné z vozíka. Vhodné sú špeciálne plytké umývadlá prispôsobené výške sediaceho, čo znamená, že sú nižšie ako klasické (výška prednej hrany cca 80 cm). Sprchovací kút má mať sklápacie sedadlo (min. rozmery 40 – 50 cm). Podlaha so sklonom cca 2 % má mať špeciálny protisklzový povrch. Vane nie sú veľmi praktické, no postihnutý sa jej nemusí celkom vzdať. Existujú rôzne upravené typy s možnosťou sedenia v zadnej časti, zapustené i polozapustené kvôli prístupu. Nutné sú madlá, prípadne elektrický zdvihák. WC má špeciálne parametre. Záchodová misa má hornú hranu (sedadlo) asi 50 cm nad podlahou. Medzera medzi misou a bočnou stenou musí mať aspoň 30 cm, držiak toaletného papiera má byť vo výške asi 80 cm. Oporu a jednoduchšie používanie zariaďovacích predmetov umožnia sklopné madlá, rôzne držiaky, úchyty a zdviháky. Nezabudnime ani na také „maličkosti“, ako sú poličky a vešiaky v dosahových možnostiach, možnosť naklopenia zrkadla, posuvné dvere...

Typológia, ergonómia, funkčnosť
Pri vytváraní kúpeľňového interiéru sú najdôležitejšie rozmery sanitárnych zariadení. Typológia formuluje zásady prevádzky, určuje rozmery predmetov a vymedzuje funkčné plochy. Jednoducho povedané, pri umiestňovaní umývadla treba myslieť aj na to, že sa nad ním budeme musieť nakláňať a že by okolo neho mali prejsť naraz dvaja ľudia.

Active Image

 

 

 

Seniorom a hendikepovaným ľuďom spríjemní život vaňa Calibur s dvierkami uľahčujúcimi vstup.
Predáva spoločnosť Armaturex.

 

Pri umiestnení WC dbajme na to, aby bolo kam dať nohy. Pri umiestnení vane zasa pamätajme na manipulačný priestor na vychádzanie a utieranie. Ergonómia zariaďovacieho predmetu sa snaží o čo najlepšie prispôsobenie tvarom ľudského tela, pričom závisí od dizajnéra a od výrobcu, ako tieto zásady uplatní. Pri zariaďovaní kúpeľne si treba všímať i rozmery a tvar jednotlivých sanitárnych predmetov, aby vyhovovali priestorovým možnostiam kúpeľne.

TEXT Barbara Turčíková
FOTO CP Praha, CB Ostrava, Kaldewei, SG-Wohnen, Glamue mosaik, Artikab
 
Tento článok bol uverejnený v SaB december 2009.

 

 

 

 

Pin It