Pin It

 

 

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čím sme obklopení vo svojej domácnosti? Na našom území, ktoré chceme mať zariadené vo vlastnom štýle riešime farebnosť interiéru, druhy obkladových materiálov či odtieň dreva na parketách. Všetko musí ladiť. Sme vyhľadávači trendov, kvalitných materiálov a všetkého, čo naše príbytky robí našimi. Ako však zabezpečiť, aby bolo prostredie našich domácností čo najzdravšie?

 

To, aké materiály používame, je v otázkach zdravej domácnosti kľúčové. Môžeme mať pekné drevené parkety, zaujímavý obklad, štýlovú obývačku. Dôležité je však aj to, aké technologické postupy volíme pri stavbe, akým materiálom dovolíme bývať spolu s nami. Pri zariaďovaní domácnosti by sme sa mali zamerať aj na zložky, ktoré sú súčasťou finálneho výsledku a vyberať si aj podkladové materiály, lepidlá, podlahy, omietky či nátery s dôrazom na to, aby nám do vzduchu nevypúšťali prchavé látky ohrozujúce naše zdravie. S odborníkom na stavebnú chémiu sme zaostrili na tému ako si vybrať vhodné materiály do domácnosti. Na otázky nám odpovedal produktový manažér spoločnosti Murexin GmbH, Gernot Wagner.

 

 

murexin podlahy v interieri dlaždice zdrave byvanie cista domacnosti ekobyvanie toptrendy

 

1. Aké rozdiely ste spozorovali v oblasti modernej stavebnej chémie v porovnaní s minulosťou?

Kedysi syntetické živice s vysokým obsahom prchavých látok, ktoré majú podľa najnovších poznatkov negatívny vplyv na zdravie človeka a životné prostredie, dnes už nie sú tak časté, ako bývali. Rovnako ubúdajú prevažne 2-zložkové materiály, ktoré bolo treba miešať v patričných pomeroch, čo bolo spracovateľsky náročnejšie a viedlo k možným spracovateľským chybám. V súčasnosti sú dostupné lepidlá na báze MS-P a báze syntetických disperzií s minimálnym alebo žiadnym obsahom prchavých látok. Materiály dnes pozostávajú len z jednej zložky a sú okamžite pripravené na spracovanie. Dajú s pritom použiť na širokú škálu podlahových krytín alebo parkiet. Navyše, podklady bez nečistôt a s dostatočnou súdržnosťou nie je potrebné viac penetrovať. Takisto je dobré vedieť, že moderné materiály už neobsahujú vodu, ktorá, obzvlášť v prípade ukladania podlahy spôsobovala nežiaduce napúčanie.

 

2. Viete nám poradiť, na čo by sme mali upriamovať pri výbere správnej chémie na podlahy?

V prvom rade je nevyhnutné prečítať si dôkladne odporúčania výrobcu, ktoré sú uvedené na obale alebo sú súčasťou balenia. Obzvlášť by sme mali dbať na informácie, týkajúce sa materiálovej bázy a prípadnom obsahu nebezpečných látok, ako aj ochranných opatreniach pri spracovaní a likvidácii, napríklad v KBU, enviro-EKO označenia na obaloch a v tech.listoch napovedajúce, že ide o výrobky priateľské k  životnému prostrediu (napr. Emicode: EC1, EC1 Plus, Blue Engel).

 

3. Ako však zistíme, či sú povedzme práve lepidlá na podlahu v súlade s požadovanými štandardmi?

Buď si technické údaje naštudujeme svojpomocne, alebo sa poradíme s technickými zástupcami daných značiek. Títo pracovníci sú zaškolení a vedia, vzhľadom na nadobudnuté skúsenosti, adekvátne poradiť každému, kto hľadá ten vhodný prostriedok.

 

www.murexin.sk

 

 

 

Pin It