13.2.2013

 

Láka vás predstava bývania v štýle eko? Ohľadupnosť k životnému prostrediu však nie je iba chvíľkovou módnou záležitosťou. Dokáže totiž priaznivo ovplyvniť vaše zdravie. Čoraz viac firiem hovorí o zásadách udržateľnosti, o biodegradovateľných materiáloch či eliminácii škodlivých látok. Aj domácnosti však majú bohaté možnosti, ako si zariadiť svoj domov ekologicky. Chcete vedieť, ako?

 

01 Roche Bobois

 

 

 

02 Cole Son - Contemporary Restyled

Keby steny vedeli hovoriť...

Tíchí spoločníci sú z hľadiska interiérového dizajnu „iba" pozadím, často však môžu obsahovať škodlivé látky, ktoré sa do ovzdušia uvoľňujú postupne a nenápadne tak poškodzujú naše zdravie. Ak teda prahnete po pastelových odtieňoch, zvoľte radšej nátery, ktoré možno riediť vodou. Orientujte sa pritom na farby, ale aj ochranné nátery so zníženým, ideálne nulovým podielom prchavých organických zlúčenín, označovaných skratkou VOC. Pre ekologických labužníkov sú na trhu dostupné aj hlinené omietky. Ich prednosťou je regulácia vlhkosti či schopnosť prepúšťať paru, čo zabraňuje vzniku plesní. Možno do nich dokonca pridať prírodné, napríklad konopné vlákna, vďaka čomu výrazne zlepšujú domácu mikroklímu. Priaznivú ekologickú bilanciu má aj pálená tehla, ktorá zažíva návrat do moderných interiérov. Jej výroba nie je natoľko náročná, má dlhú životnosť a ľahko sa recykluje. Pri aplikovaní kamenných obkladov je dobré uprednostniť prírodné minerálne lepidlá. Komu sa však páčia extravagantnejšie úpravy stien v podobe tapiet, má rovnako k dispozícii ekologickú alternatívu. Mnohé spoločnosti pri výrobe dekoračných tapiet používajú udržateľné technológie, alebo sa orientujú na dodávku takzvaných tekutých tapiet, známych aj ako textilná omietka. Ide o výsostne ekologický materiál, keďže ho tvoria zvyšky textilnej výroby, ďalšie prírodné látky a prírodné lepidlá.

 

03 apavisa XTREME WHITE 2Ekológia pod nohami
V prípade podlahových krytín sa zväčša rozhodujeme podľa ceny, celkového vzhľadu, spôsobu údržby a takisto pocitu, ktorý podlaha zanecháva na našich chodidlách. S environmentálnym povedomím budete určite zadobre, ak sa rozhodnete pre drevo. Pozor však na rozličné exotické dreviny. Bezpochyby patria k ekologickým surovinám a bezkonkurenčne najodolnejším podlahovým materiálom, treba ich však zväčša prevážať na veľkú diaľku, a teda sa pri ich doprave vyprodukuje oveľa viac oxidu uhličitého. Materiály s veľkou uhlíkovou stopou preto môžete nahradiť domácimi drevinami. Nezabudnite ich však dobre ošetrovať, optimálne prírodnými voskami. Mimoriadne ekologický je aj korok, vyrábaný z kôry duba korkového, ktorá po odobratí opäť dorastá, vďaka čomu nie je potrebný výrub stromov. Ak však uvažujete nad linoleom, potom dajte prednosť udržateľnému materiálu marmoleum, ktoré má stopercentný prírodný pôvod a zachováva si stálu štruktúru aj v priestoroch s vyššou užívateľskou záťažou. Aj v ekologickom domove si na svoje prídu milovníci kobercov, mali by si však vyberať pokrývky tkané z prírodných vlákien ako vlna, konope, juta, sisal či morská tráva. Veľmi cenné, ale finančne náročné sú, samozrejme, hodvábne kašmírové koberce.

 

04 Cole Son - Contemporary Room

 

05-Sauma design futon1 pressVšade dobre, v prírodnom najlepšie
Ekologickou surovinou číslo jeden v interiéri je nepochybne drevo. Nie je však materiál ako materiál. Ukazovateľom ekologickej kvality dreva je napríklad certifikát FSC, ktorý udeľuje medzinárodná mimovládna organizácia Forest Stewardship Council. Ak na výrobku z dreva nájdete skratku FSC, značí to, že materiál pochádza z lesov, obhospodarovaných environmentálne vhodným spôsobom, ktorý má navyše sociálny prínos a udržiava ekonomickú životaschopnosť lesa. Ďalšiu kapitolu ekologických materiálov tvoria textílie, medzi ktorými sa udomácnila najmä bio bavlna (nazýva sa aj organická bavlna). Keďže sa pri jej pestovaní a spracovaní nepoužívajú žiadne chemické látky, je mäkšia, čistejšia a antialergická. Poťahy a dekoračné textílie vyrobené z biobavlny sú zároveň priedušnejšie. Medzi obľúbené prírodné materiály sa zaraďuje aj konopa siata, juta, plsť, vlna či koža. Čoraz častejšie sa v nábytkovom dizajne využíva aj obyčajný kartón. Povaha materiálu môže ovplyvniť dokonca aj váš spánok. Práve preto začali mnohí ľudia používať namiesto tradičných matracov takzvané futóny. Pochádzajú z Japonska a vďaka prírodnému charakteru sú vhodné aj pre alergikov či používateľov, ktorí sú náchylní na kožné ochorenia.

 

text: Anna Salvová
foto: Apavisa, Cole &Son (ECO), Roche Bobois, Sauma Design

 

 

 

Pin It