Pin It

 

tienenie_ELMINA_zahrada_2012_54_copyUrčite si aj vy po namáhavom dni v práci často poviete, už aby prišla tá dovolenka... Viacerých z nás drží aj niekoľko mesiacov pri živote vidina týždňa stráveného pri mori. Prečo si ale neurobiť dovolenku každý víkend alebo večer po práci? Poradíme vám, ako si vo svojej záhrade vyčaríte tú pravú dovolenkovú atmosféru.

 

 

 

Záhradu a možnosť bývať v rodinnom dome mnohí z nás ocenia najmä v lete. Vtedy nám počasie umožňuje užívať si naplno chvíle strávené vonku. Niektorí si povedia, že s letom prichádza do záhrady aj práca, ale opak je pravdou. Jarné sadenie a strihanie je už za nami a jesenný zber úrody ešte v nedohľadne. Leto je tak tým pravým obdobím pre leňošenie a relax.


Čo je ale na dovolenkových destináciách také lákavé, že nás dokážu dokonale opantať, prečo sa nám život v nich zdá byť taký ľahký a krásny? Je to určite celkovou atmosférou, ktorá sa skladá z množstva detailov. Tie keď sa spoja vytvoria dokonalú harmóniu a kúzlo samotného miesta.

 

 

 

Výber štýlu

Ikea_PE304184Ak chcete vniesť čarovnú atmosféru aj na vašu terasu, mali by ste sa v prvom rade zamyslieť nad celkovým štýlom, v ktorom si ju zariadite. Áno, existujú ľudia, ktorí dokážu miešaním prvkov rôznych štýlov a kultúr vytvoriť úžasný priestor, ale ak si nieste týmito schopnosťami istí, radšej začnite jednoduchšie. Zároveň si dajte pozor, aby ste sa nenechali strhnúť trendmi. Veľké obchodné reťazce s nábytkom nám každú sezónu predstavia úžasne nainštalované expozície. Často sa ale stáva, že na vašej terase už nevyzerajú tak fantasticky ako v obchode, jedine, že by ste si kúpili celú kolekciu. V tom prípade sa vám ale môže stať, že ďalší rok budete chcieť opäť niečo úplne iné. Takýto systém by šiel poriadne do peňazí, preto by ste sa mali zamyslieť a ísť po trvalejších hodnotách. Spomeňte si na akom mieste sa vám pri cestovaní páčilo najviac a čo ste si z neho vizuálne zapamätali. Určite si viete vybaviť farby, vzory a materiály, dokonca možno hudbu a vôňu. Pokiaľ vám predstavivosť robí problémy, pripravili sme si pre vás dva tipy, ktorými sa môžete nechať inšpirovať. Je to minimalistický bielo-modrý štýl gréckeho ostrova Santorini a exotickejší, ornamentálny štýl Maroka.

 

 

Santorini

Línie tohto štýlu sú čisté. Z farieb sa obmedzte sa na bielu a modrú. Ako doplnkové môžete zvoliť červenú a žltú, najlepšie v ich základných odtieňoch. Terasa v tomto štýle sa perfektne hodí k domu s modernou architektúrou a bielou fasádou. Zo vzorov vidieť hlavne pásiky.
Na dlažbu je vhodný prírodný kameň, ploty a iné drevené prvky natrite farbou, samozrejme bielou alebo modrou. Nábytok by mal byť minimalistický, nezabudnite ale na výrazné polstre.

 

sunset_on_santorini_-_village_of_oia_

 

Tento štýl nie je náročný na doplnky, sú nimi najmä jednoduché hlinené nádoby na kvety. Z kvetov na takejto terase vyniknú ibišteky a rododendróny výrazných červených a ružových farieb. Okná môžete ozdobiť ťahavými červenými muškátmi.

 

Sia_05Sia_06

 

FF_Home_dining_01_valid_to_300912

 

Maroko

Maroko je povestné bohatými materiálmi, farby a ornamentmi. Prevláda tu kov, najmä mosadz, či už na nábytku alebo doplnkoch. Kovové prvky sú precízne spracované a ornamenty, ktoré nachádzame na rukách tamojších žien nájdeme napríklad aj na operadlách kovových stoličiek či na textile. Z farieb voľte sýte odtiene najmä tyrkysovej, fialovej, bordovej alebo cyklamenovej.

 

Moroccan_Jeffers_Design_Group

 

Okrem ibištekov a rododendrónov, ktoré sú typické pre stredozemie, doplní túto terasu pekne aj yuka, oleander či rôzne sukulenty. Z doplnkov je to množstvo vankúšov, kovové lampióny, svietniky a rôzne sošky z prírodných materiálov.

 

Sia_03Sia_04

FF_Home_cushion_03_valid_to_300912FF_Home_velvet_cushion_valid_to_300912

 

 

 

 

 

Nevyhnutné detaily

Osvetlenie

Jedným z najpodstatnejších detailov na, ktoré netreba pri zariaďovaní terasy zabúdať, nech už je jej štýl akýkoľvek, je osvetlenie. Vďaka nemu si budete môcť večer vykúzliť pravú romantiku. Okrem toho má osvetlenie, samozrejme, aj praktickú a bezpečnostnú funkciu. Zaujímavý efekt docielite, keď si na strom alebo na konštrukciu terasy omotáte malé svetielka. Odporúčame však výhradne biele, nechcete predsa aby si vaši susedia mysleli, že ste si pomýlili ročné obdobie...

Svetlo_Ikea_PE304771

 

Ikea_PE297427

 

Voda

Ako sme sa už v časopise niekoľkokrát zmieňovali, voda by nemala chýbať v žiadnej záhrade. Ak nemáte miesta nazvyš, alebo si bazén nemôžete dovoliť, existuje množstvo malých vodných prvkov, pomocou ktorých môžete tento živel do záhrady dostať. Jedným z estetických a praktických zároveň môže byť napríklad sprcha.

 

voda_Jeff_McNamara

 

 

Tienenie

Každý z nás si rád užíva lúče slnka, ale ako sa hovorieva, aj dobrého veľa škodí. Preto by ste nemali zabudnúť na tienenie. Veľmi univerzálny systém predstavuje tienenie Ingenua od spoločnosti Elmina. Jednotlivé tieniace plachty možno prichytiť na dodávané stĺpy alebo na fasádu. Systém sa inštaluje aj na trávnaté plochy a odoláva aj silnému vetru.

 

domin_ELMINA_zahrada_2012_88

tienenie_ELMINA_zahrada_2012_54

 

Atypický nábytok

Hojdačky, siete, baldachýny, nábytok atypických tvarov, to všetko dokáže záhrade dodať tú pravú dovolenkovú atmosféru. Nás zaujala najmä závesná okrúhla „pohovka" Swingrest, ktorú pre značku DEDON navrhol parížsky dizajnér Daniel Pouzet a záhradná posteľ s baldachýnom by DARA.

 

Atyp_bydara4

atyp_DEDON_Swingrest_01_72dpi

 


BANDIDOS
Spoznávajte nové chute a netradičné špecialitky aj doma. Ochutené pivo Bandidos dokáže zázraky. Jediný dúšok vás rozpáli svojou slnečnou pomarančovou silou, roztancuje zmyselnou tequilou alebo schladí spŕškou ľadovej drte s koktejom caipirinha. Toto pivo je letnejšie ako samo leto.

 

bandidos_ice_copybandidos_sun_copybandidos_tequila_copy

 

 

 

 

Raspberry_CrushRaspberry Crush – malinové pokušenie


Horko-sladký nápoj chutiaci po malinách a červenom grapefruite vhodný aj ako digestív.


Na 1 porciu potrebujeme:


8 malín
1,0 cl cukrového sirupu
2,0 cl Karpatského Brandy Špeciál
1,5 cl Campari
štipku škorice
dolievame Hubert L´Original Brut


V šejkri roztlačíme maliny s cukrovým sirupom, pridáme brandy, Campari, škoricu a niekoľko kociek ľadu. Poriadne premiešame a precedíme cez barové a jemné čajové sitko do vychladeného kokteilového pohára. Dolejeme suchým šumivým vínom (cca 5 cl). Môžeme ozdobiť malinou.

 

 

Text: Jana Zajasenská
Foto: Seesame, Top Ratan, Elmina, F&F, byDARA, Ikea

Pin It