Prazak eurookna 01

V ponuke spoločnosti PRAŽÁK z Južnej Moravy nájdete posuvné dvere, s ktorými si môžete zväčšiť svoj dom či byt o „ďalšiu miestnosť“, napríklad o záhradu alebo terasu. Vychutnajte si plynulý prechod medzi interiérom a exteriérom a zažite stieranie kedysi jasných hraníc aj u vás doma. Tento trend sa totiž nezadržateľne stáva dôležitou súčasťou našich životov.

 

Aj vďaka vašim bezbariérovým posuvným dverám patríte medzi najvýznamnejších dodávateľov. V čom tkvie ich výnimočnosť?

HS portál je zložený z posuvných krídel a fixných častí. Krídla môžu byť maximálne štyri a každé z nich je limitované svojimi rozmermi. Naopak fixná časť môže mať rozmer ľubovoľný. Dajú sa tak vytvárať veľké presklené plochy, ktoré sú v súlade s princípmi moderných trendov bývania. Veľa svetla do interiérov a výborné spojenie vonkajšieho a vnútorného prostredia.

 

Aké veľké bezbariérové posuvné dvere viete vyrobiť? Ak sa rozbije veľkoplošné sklo, aká náročná a rýchla je jeho výmena?

Najväčšie rozmery posuvných dverí, ktoré naša firma vyrába, sú okolo 8 metrov. Rozbité sklá sú ojedinelý jav, ale v súčasnosti sa na montáž veľkých formátov často používajú tzv. mini žeriavy, ktoré prácu značne uľahčujú. Samotná výroba skla je v štandardnom prípade otázkou niekoľkých dní.

 

Aké je dané sklo bezpečné?

Vo väčších rozmeroch je toto sklo dimenzované na väčšiu hrúbku. Najčastejšie býva od 6do 8 mm a je lepené s použitím bezpečnostnej fólie. Takéto sklo sa už nedá tak ľahko rozbiť. Nebezpečenstvo je však v možnom tepelnom šoku skla. Preto sa odporúča sklo kalené. Je síce drahšie, ale v poslednom čase jeho cena klesá. Kalené sklo nepraskne tak ako klasické– pri rozbití, ktoré nie je také ľahké, totiž popraská na veľa kúskov.

 

V dnešnej dobe sa ľudia ešte stále boja investovať do veľkých presklení v rámci rodinných domov, nakoľko sa obávajú úniku tepla alebo naopak, prehrievania počas letných mesiacov...

Veľké presklené plochy na novostavbách predovšetkým v pasívnom štandarde dnes nie sú ničím výnimočným. S otázkami tepelných strát, ale zároveň aj ziskov sa stretávame úplne bežne. Podstatná je orientácia na svetové strany, z juhu a západu sú najväčšie solárne zisky, ale taktiež hrozí prehrievanie. To sa však rieši pomocou tienenia a rekuperačných jednotiek. Navyše sadajú ovplyvňovať samotné parametre zasklenia, a to predovšetkým koeficient prestupu tepla, solárneho faktora či svetelného prestupu.

 

Prazak eurookna 03

 

Ponúkate aj riešenie posuvných dverí s fixným bezrámovým zasklením. Aký je rozdiel medzi vašimi drevohliníkovými posuvnými dvermi HS portál a drevohliníkovými posuvnými dvermi HS portál INTEGRALL?

Ide o veľmi obľúbený architektonický prvok súčasnej doby. Veľa výrobcov okien sa ho snaží ponúknuť a častokrát za cenu dizajnu obetujú praktickosť, požiadavky na odvodnenie či prípadné zložité výmeny poškodených skiel. Bezrámové zasklenie ponúkame v tzv. prevedení Integrall. Využívame technické riešenie nemeckej firmy Gutmann a jeho systém „Glasleiste“, ktorý umožňuje zasklievanie skiel z vonkajšej strany. Vďaka tomu vznikajú naozaj krásne detaily.

 

Na čo by sme pri ich zakomponovaní určite nemali zabudnúť?

Nesmie sa zabúdať na riešenie tepelných mostov ,najmä v oblasti napojenia okna na preklad a zakomponovanie tieniacej techniky. Preklad by už mal byť zateplený, prípadne je možné využívať tzv. predsadenú či čiastočne predsadenú montáž. Rovnako je potrebné vyriešiť dobre statiku prekladu nad posuvnými dverami. Často sa stáva, že sa nedostatočne dimenzovaný preklad prehne a potom tlačí zhora na dvere a tie sa zle otvárajú. Obzvlášť pri veľkých rozponoch od 5a viac metrov. Medzi časté chyby patrí aj poklesnutie podlahy následkom zlého dimenzovania základu, nekvalitná práca a podobne. V oboch prípadoch sa posuvné dvere začnú zle posúvať.

 

Prazak eurookna 02 Prazak eurookna 04

 

 

Zo záhrady sa dnes, bohužiaľ, až vďaka uvedomeniu si jej podstaty počas pandemického obdobia stáva akoby ďalšia miestnosť. Ako nám v tomto plynulom prechode vedia pomôcť vaše produkty?

Pri otvorení krídla HS portálu sa uvoľní priestor medzi interiérom a exteriérom, a tým splynie vnútorný priestor so záhradou. Ideálne pre kvalitný odpočinok .Krídlo sa tiež nemusí otvárať na celú šírku, ale len podľa momentálnej potreby. Do krídla dodávame na želanie integrovanú sieť proti hmyzu, a tým proti nemu bezpečne zaručíme ochranu počas letného obdobia. Krídlo sa tiež dá otvoriť len zhruba na 5 cm a zaistiť. Tým sa vytvorí zvislá vetracia štrbina. Má kovovú sieťku, zabezpečujúcu ochranu proti hmyzu či vniknutiu hlodavcov. Jej veľkým plusom je i certifikácia proti vlámaniu .

 

Ako vy sám vnímate harmonické stieranie hraníc medzi interiérom a exteriérom?

V dnešnej uponáhľanej dobe sa chcú ľudia doma dobre cítiť a v tom im napomáhajú aj veľké presklené plochy s výhľadom do záhrady alebo okolitej krajiny. Predovšetkým je to umožnené technologickým pokrokom vo výrobe viacvrstvových izolačných skiel veľkých rozmerov a možnosťami ich dopravy a zabudovania.

Bližšie informácie a ukážky HS portálov vám radi predvedieme v našom novom showroome v Miloticích u Kyjova, okres Hodonín. Ďalšie informácie nájdete na našej stránke www.prazak.cz

 

Pin It